Urlopy ojcowskie biją rekordy

Coraz więcej Polaków korzysta z urlopów ojcowskich. Styczniowy wynik pokazuje, że w tym roku może z nich skorzystać rekordowa liczba 200 tys. osób – informuje za "Dziennikiem Gazetą Prawną"  Bankier.pl.

 

Z początkiem tego roku na urlopy ojcowskie przeszło niemal 15 tys. ojców. To o 16 proc. więcej nić rok wcześniej – czytamy w środowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”. W całym 2017 roku z tej formy świadczenia skorzystało 174 tys. mężczyzn, niemal o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

- To pozytywna zmiana, która pokazuje, że ojcowie bardziej angażują się w opiekę nad dziećmi – mówiła na łamach dziennika Zofia Szweda-Lewandowska z SGH. Zadowolenia nie kryje także Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej: Wszystkie badania mówią o tym, że większy udział obojga rodziców w wychowaniu dzieci skłania ich do posiadania większej liczby potomstwa.

 

Zdaniem ekspertów wzrost popularności urlopów ojcowskich w Polsce to efekt kilku czynników. Zmienia się mentalność pracodawców i świadomość mężczyzn, a także poprawia sytuacja na rynku pracy, dzięki której ojcowie częściej korzystają z urlopów, nie obawiając się, że decyzja spotka się z niezadowoleniem pracodawcy – czytamy w informacji.


Urlopy ojcowskie weszły w życie na początku tej dekady. Jak pokazują dane ZUS, do których dotarła gazeta, wykorzystanie tych urlopów odbywa się według specyficznego rytmu. Od lat najwięcej ojców korzysta z nich we wrześniu, na drugim miejscu jest październik, potem liczba branych urlopów stopniowo spada do stycznia, w którym z rozwiązania korzysta najmniej ojców – podano w informacji.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl / Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.