Zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekunczego

Ministerstwo Sprawiedliwości chce przymusowej mediacji przy rozwodach. Rodzicowi, któremu były współmałżonek utrudnia kontakty z dzieckiem, ma pomagać prokurator – informuje Rp.pl.

 

Sprawy rozwodowe mają przyspieszyć. Wszystko za sprawą obowiązkowej mediacji (teraz jest dobrowolna). Ma ona poprzedzać procesy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Małżonkowie dostaną miesiąc, by z pomocą mediatora porozumieć się co do wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi. Nic za to nie zapłacą, koszty postępowania poniesie państwo  - czytamy w informacji.

– Idea jest słuszna, pod warunkiem że nie ma i nie będzie utrudniania albo uniemożliwiania jednemu z rodziców przez drugiego kontaktów z dzieckiem – wskazuje Marcin Muśnicki, adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi.

 

Liczba rozwodów utrzymuje się w ostatnich latach na poziomie ponad 60 tys. rocznie, z czego znacznie ponad połowa rozstających się par ma jedno lub więcej dzieci. A ponieważ dwie trzecie pozwów rozwodowych składają matki, one też zwykle wychowują dzieci i dysponują alimentami, ministerstwo przewidziało gwarancje dla ojców, którzy napotykają utrudnienia w kontaktach z dziećmi.

– Prawo powinno stawać w obronie takiego rodzica – stwierdzi minister sprawiedliwości.

 

Pomóc ma w tym prokurator. Będzie mógł wyznaczyć okres próbny i jeśli w tym czasie rodzic umożliwi kontakt z dzieckiem, sprawa zostanie umorzona, a jeśli nie – narazi się na grzywnę lub prace społeczne. Angażowanie do tych spraw prokuratora bardzo źle oceniają adwokaci. – Prokurator powinien wkraczać tylko tam, gdzie jest podejrzenie przestępstwa – twierdzą.

 

Resort wskazuje, że w Niemczech za uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem grozi do 25 tys. euro grzywny, a nawet areszt, a we Francji 15 tys. euro grzywny i do roku więzienia – podaje Rp.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.