Kodeks pracy po nowemu

W nowym kodeksie pracy, przygotowanym przez komisję kodyfikacyjną, znalazł się zakaz dorabiania - informuje Gazetaprawna.pl

 

Pracownicy często dorabiają sobie w czasie teoretycznie wolnym, a to odbija się na ich efektywności w macierzystej firmie i grozi wypadkiem przy pracy.

 

Firma płaciłaby dodatkowe wynagrodzenie i mogłaby wówczas żądać wyłączności – podwładny nie mógłby po godzinach wykonywać żadnej innej pracy czy działalności gospodarczej. Oczywiście, jeśli sam się do tego zobowiąże, podpisując umowę z zatrudniającym o wyłączności – czytamy w informacji.

 

Jak zauważa portal, obecnie sytuacja na rynku pracy jest dobra, ale jak się pogorszy, to taka umowa o wyłączności uniemożliwi legalne dorabianie do pensji. A w efekcie może to doprowadzić do wzrostu zatrudnienia na czarno – wieszczy portal.

 

Dziennik zwraca też uwagę, że projekt kodeksu określa jedynie górny limit wynagrodzenia dodatkowego (wysokość minimalnej płacy), ale nie gwarantuje żadnego minimum. Przewidziane są także surowe kary umowne do wysokości trzech pensji.

 

Kara obowiązywałaby za nieprzestrzeganie ustaleń, nawet jeśli to nie spowodowało to żadnych szkód dla firmy. Pracownik musiałby zobowiązać się też do niepodejmowania aktywności, które byłyby sprzeczne z interesem byłego pracodawcy (np. inwestowanie w konkurencyjne przedsiębiorstwo) – czytamy w tekście.

 

I jak zauważa Gazetaprawna.pl, w tym przypadku najwięcej wątpliwości rodzi propozycja, aby w razie podpisania takiej umowy pracownik informował pracodawcę o tym, czy konkurencyjnej wobec niej działalności nie prowadzi członek jego rodziny (np. małżonek lub brat) – podsumowuje portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.