Program socjalny do pilnej poprawy

Choć program 500+ przyczynił się do wzrostu narodzin dzieci, to wysysa kobiety z rynku pracy. Dlatego eksperci nawołują do zmian w zasadach przyznawania pieniędzy – informuje Rp.pl.

 

Jak czytamy w publikacji - Obecne rozwiązanie jest demoralizujące, bo zachęca do życia z zasiłków i pogłębia biedę - mówi prof. Adam Noga z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

 

Dyskusję nad zmianami sztandarowego programu obecnego rządu rozpoczął portal Rp.pl.  Portal oddał głos ekonomistom, którzy wskazują, że bez rewolucji w 500+ czekają nas duże problemy – czytamy w informacji.


Choć program 500+ wsparł polskie rodziny i wpłynął na liczbę urodzin, to nie brakuje też jego negatywnych skutków. Przede wszystkim zniechęca on kobiety do pracy. Jak wcześniej informowano zanotowano spadek aktywności zawodowej kobiet. Po wprowadzeniu programu 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z zatrudnienia – czytamy w informacji.

 

Adam Noga, ekonomista z Akademii im. Leona Koźmińskiego, proponuje, by 500+ było powiązane z systemem podatkowym. Sugeruje zmiany, dzięki którym rodzina z dwójką dzieci płaciłaby 6 proc. zamiast 18 proc. podatku. - W ten sposób pieniądze trafiłyby do pracujących - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dodaje, że "obecne rozwiązanie jest demoralizujące, bo zachęca do życia z zasiłków i pogłębia biedę" – czytamy dalej.


Dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju dodaje, że zachętą do pracy dla kobiet miałoby być równoczesne z 500+ zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Miałoby obowiązywać przy wspólnym rozliczeniu małżonków. - Dzięki temu kobieta otrzymywałaby więcej na rękę - przekonywał.


Nie tylko mniejsza aktywność zawodowa kobiet odczuwalna jest przez 500+. Eksperci wskazują także na inne negatywne skutki programu. Sugerują, że jest niesprawiedliwy, bo zwykle nie mogą z niego skorzystać rodzice samotnie wychowujący jedynaków, ale już bez problemu korzystają z niego możne wielodzietne rodziny. To także gigantyczne obciążenie dla Skarbu Państwa, co może w krótkim czasie doprowadzić do wzrostu podatków – podaje Rp.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.