Składką na ZUS w szarą strefę

Składka na ZUS ma być od 2019 r. uzależniona od przychodów przedsiębiorcy – podaje Rp.pl. Firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, mają od 1 stycznia 2019 r. płacić niższą składkę na ZUS - 520 zł miesięcznie.

 

Obecnie każdy przedsiębiorca, który prowadzi firmę dłużej niż dwa lata, musi co miesiąc odprowadzać do ZUS składki w wysokości  1232,16 zł, niezależnie od tego, czy jego przychody w danym miesiącu na to pozwalają. Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier, chciał to zmienić i zaproponował uzależnienie wysokości składki od przychodu firmy. Pomysł wtedy upadł, bo minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła, że drastycznie obniżyłoby to wpływy do ZUS – czytamy w informacji.

 

Jest szansa, że składki uzależnione od przychodu jednak staną się faktem. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister finansów Teresa Czerwińska doszły do porozumienia w sprawie  zmiany przepisów i zróżnicowania obciążeń składkowych – informuje portal.

 

Zakłada ono, że od 2019 r.  firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (obecnie 5,3 tys. zł), mają płacić do ZUS 520 zł miesięcznie. Firmy przekraczające ten próg zapłacą składki bez zmian.

 

Rząd liczy, że budżet na tym nie straci, ponieważ część małych firm wyjdzie z szarej strefy – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.