Dekomunizacyjny paraliż w wydziale ksiąg wieczystych

Wpis do księgi wieczystej pod koniec 2017 roku można było zdobyć w Warszawie w trzy tygodnie. Teraz ta sama sprawa zajmuje pięć miesięcy - informuje Gazetaprawna.pl. Wszystko przez zmianę nazw ulic, związaną z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

 

W związku z ustawą z 2016 roku nazwy ulic, placów, mostów i innych obiektów nie mogą upamiętniać osób, organizacji wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, lub dowolny inny system totalitarny - czytamy we informacji.

 

Teoretycznie zmiana miała nie być uciążliwa dla mieszkańców. Zgodnie z ustawą zmiany nazw ulic nie wpływają na przykład na ważność dokumentów, takich jak dowody osobiste. Konieczne jest jednak uaktualnienie ksiąg wieczystych. Zmiany w księgach, związane z dekomunizacją wykonywane są przez urząd bezpłatnie. Sama ich ilość doprowadziła jednak do dużych problemów. Urzędnicy zwyczajnie nie mogą podołać ogromnej ilości pracy – informuje Gazetaprawna.pl.

- Jesteśmy dosłownie zawaleni wnioskami z miasta dotyczącymi sprostowania oznaczenia nieruchomości na skutek zmiany nazwy ulic - mówiła "Dziennikowi Gazecie Prawnej" pracownik Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. - Dostajemy jednorazowo nawet po 300 wniosków, stąd tak długi okres oczekiwania na załatwienie sprawy - powiedziała.


Nieoficjalne informacje mówią o możliwości przekazania dodatkowych pieniędzy na pomoc dla urzędników. Jak jednak pisze portal Gazetaprawna.pl, środki te mogą być dostępne dopiero pod koniec roku.


Niestety, sytuacja wpływa nie tylko na właścicieli lokali przy "zdekomunizowanych" ulicach, ale na wszystkie osoby, które chcą załatwić sprawę w wydziale ksiąg wieczystych czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.