Premier Mateusz Morawiecki: państwo ma wspierać przedsiębiorców w ich ekspansji międzynarodowej

Państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, który wystąpił na spotkaniu z przedstawicielami start-upów, zorganizowanego w ramach "European Start-up Days".  W swoim wystąpieniu podkreślał, że należy wspierać zarówno start-upy, jak i małe oraz średnie firmy, z których mogą powstać nawet duże przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym.

 

Premier Mateusz Morawiecki: - "Dzisiaj mamy świat, który boryka się z ogromnymi nierównościami i nierównowagami. Po kryzysie coraz więcej państw rozumie, że potrzebna jest i solidarność społeczna, że społeczeństwo i gospodarka to awers i rewers właściwie tej samej monety. Coraz więcej państw rozumie też, że wspmorawiecki2_884arcie dla lokalnego kapitału, dla małych firm, powinno odbywać się poprzez różne mechanizmy. Rząd chce wspierać małe i średnie polskie firmy, dlatego obniżyliśmy podatek CIT z 19 proc. do 15 proc., a w perspektywie jest dalsza obniżka do 9 proc. Jednocześnie wpływy z tytułu podatku CIT do budżetu rosną. Dzieje się tak dlatego, iż dzięki nowym rozwiązaniom podatki zaczynają płacić w Polsce największe przedsiębiorstwa, które wcześniej tego unikały, rejestrując swoją działalność za granicą. Wdrożyliśmy rozwiązanie transparentnego pokazania, ile która z wielkich firma zarabia. 

 

Chcę przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność. Rząd tworzy całe środowisko, które ma sprzyjać start-upom, małym i średnim polskim przedsiębiorcom. Temu służyć będą nowe warunki płacenia składek ZUS, które dla małych firm o przychodach do 5,3 tys. zł będą naliczane proporcjonalnie. Polska może w perspektywie 10 lat stać się krajem high-tech, który będzie zdumiewać inne państwa i wiele firm na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością.

 

Państwo ma poprzez fundusze rozwoju wspierać przedsiębiorstwa. Wbrew filozofii z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych Państwo to nie jest tylko drzemiący nocny stróż. Państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej. W tym celu powstał m.in. Polski Fundusz Rozwoju". (jm)

 

 

start_up_1128_01

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.