Fiskalny slalom słowny

Danina solidarnościowa, opłata wodna i recyklingowa, a także zniesienie limitu składki ZUS. Co je łączy? Dodatkowe pieniądze nie trafią do budżetu. Rząd jak ognia używa słowa "podatki", ale w praktyce mamy do czynienia ze zwiększeniem fiskalizmu – podaje portal Rp.pl.

 

Obecny rząd  obiecał, że podatków ani nie podniesie, ani nie wprowadzi nowych i słowa dotrzymuje. Znalazł na to sprytny sposób - nowych podatków nie nazywa podatkami, a pochodzące z nich pieniądze nie zasilają budżetu, lecz trafiają do funduszy celowych – czytamy w informacji.


Najnowszy przykład? Danina solidarnościowa to w praktyce trzeci prób podatkowy o stawce 36 proc. od dochodów przekraczających milion złotych rocznie. Różnica wobec PIT polega głównie na tym, że planowane 1,1 mld zł wpływów popłynie do nowego Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – czytamy w artykule.


Podatek solidarnościowy, opłata emisyjna i zniesienie limitu składek do ZUS, jeśli wejdą w życie, przyniosą w sumie 8,4 mld zł. – podaje Rp.pl.

- Większość danin dodatkowo podniesie opodatkowanie nakładane na wynagrodzenia od pracy - skomentował dla dziennika Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR.

- Wprowadzanie opłat i danin przeznaczonych na realizację wskazanego celu pozwala łatwiej odeprzeć ewentualne zarzuty, że rząd wbrew swoim zapowiedziom podnosi podatki – mówił „Rzeczpospolitej” Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

 

Aleksander Łaszek dodaje, że choć nie widać tego w dochodach podatkowych, fiskalizm państwa rośnie. Zwraca uwagę, że znaczna część nowych danin obciąża wynagrodzenia za pracę, co zniechęca do pracy i pogarsza perspektywy rozwojowe Polski – czytamy w informacji Rp.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.