Kolejny czynnik podnoszący ceny

Upały mogą mieć fatalne skutki dla rolników. Już niemal w całej Polsce mamy do czynienia z suszą rolniczą. Niedobór wody odnotowano we wszystkich województwach – informuje Businessinsider.com.pl.

 

Największe zagrożenie występuje w uprawach zbóż jarych. Zagrożone są też owoce - alarmuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. To oznacza, że ceny żywności mogą wzrosnąć.


Między 1 kwietnia a 31 maja 2018 roku suszę odnotowano w 2285 gminach, tj. w ponad 92 proc. gmin kraju na powierzchni prawie 49 proc. gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w województwach: lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.


foto2018-06-08c_800 


Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze w tym okresie wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Duży deficyt wody wystąpił na Nizinie Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej – wymienia portal.


Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych – czytamy dalej.


foto2018-06-08a_800

Foto: IUNGLiczba gmin zagrożonych suszą


foto2018-06-08b_800

Foto: IUNGPowierzchnia zagrożenia suszą rolniczą wg upraw


Według IUNG bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało w uprawach truskawek, odnotowano je we wszystkich województwach, przy czym w 8 województwach susza pojawiła się we wszystkich gminach – informuje portal.


Jak zaznaczył instytut, kwiecień i maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz upałami. Jednocześnie w tym okresie spadło niewiele deszczu, co spowodowało znaczne niedobory wody dla roślin. 


"Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody, co najmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - poinformował w podsumowaniu Instytut.


Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.