Cena energii elektrycznej w perspektywie

Zaobserwowane niedawno podejrzane wzrosty notowań kontraktów na energię elektryczną – informuje za  "Gazetą Wyborczą" Businessinsider.com.pl. Takie działania mogą doprowadzić do koncentracji rynku i wzrostu cen prądu - ostrzega regulator.

 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zamierza sprawdzić, czy w maju nie doszło do spekulacji na Towarowej Giełdzie Energii.

 

URE podejrzewa, że mogło dojść do spekulacji na TGE. Ceny prądu w kontraktach zbliżyły się do 350 zł za megawatogodzinę. "To niepokojące, gdy ktoś sprzedaje pewną pulę energii po niskiej cenie, a następnie ten sam podmiot lub podmioty powiązane odkupują je nawet czterokrotnie drożej" - mówi prezes URE, cytowany przez gazetę.

 

Maciej Bando ostrzega, że skutki takich działań mogą być dotkliwe dla rynku, a w konsekwencji dla portfeli Polaków. Prezes URE poprosił firmy handlujące energią na giełdzie o wyjaśnienia. W przyszłym tygodni zdecyduje, czy wszcząć postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Koncernom mogą grozić kary finansowe.

 

Gazeta przypomina, że razem z prądem drożeją również opłaty stałe. Już od 2019 roku pojawi się na rachunkach nowa pozycja - opłata mocowa. Według szacunków ma ona wynosić ok. 100 zł rocznie – podaje w podsumowaniu  Businessinsider.com.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Wyborcza.pl Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.