Koniec użytkowania wieczystego od 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. przestanie istnieć użytkowanie wieczyste gruntu, każdy będzie miał prawo własności. Nie ma jednak nic za darmo. Za zmiany będzie trzeba zapłacić - podaje "Gazeta Wyborcza".

 

Jak czytamy w gazecie, powstał nowy projekt ustawy uwłaszczeniowej. Co zakłada? Przede wszystkim to, że za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będzie się odbywać za odpowiednią opłatą.

 

Zamiast (jak obecnie) opłat rocznych będziemy płacić tzw. opłatę przekształceniową. Będzie ona rozłożona na 20 rocznych rat. Ich wysokość ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej od 1 stycznia 2018 r." – czytamy w informacji.

 

Opłata będzie mogła być co trzy lata waloryzowana "przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości", które ogłasza GUS. Co ważne, gminy nie będą mogły wprowadzać dowolnych podwyżek – podaje gazeta.


Z nowego prawa skorzystać ma ok. 1,5 mln Polaków – podkreślił dziennik.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Wyborcza.pl

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.