Podatek jak katastralny

Zapowiadana danina od hipermarketów obciąży o wiele większą liczbę przedsiębiorców. W przyszłym roku przedsiębiorcy posiadający budynki zapłacą nowy podatek od ich wartości – podaje Rp.pl. Wystarczy, że oddadzą je w najem lub dzierżawę, a łączna wartość tych budynków przekroczy 10 mln zł.

 

Taki jest ostateczny efekt prac nad podatkiem, który pierwotnie miał obciążać hipermarkety i galerie handlowe. W najnowszej, uchwalonej w ubiegłym tygodniu, wersji tych przepisów nie ma już ani słowa o nieruchomościach służących handlowi i usługom. Podatek obciąży wynajęte budynki niezależnie od tego, jaką działalność się tam prowadzi – podaje portal.

 

Wprawdzie nowe przepisy pojawiły się w ustawach o podatkach dochodowych, ale sam podatek jest naliczany nie od dochodu, lecz od wartości budynków oddanych w dzierżawę lub najem. – To już nie jest podatek dochodowy, raczej majątkowy, być może nieomal katastralny – zauważył Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy i partner w kancelarii KNDP.

 

Stawka podatku ma wynosić 0,035 proc. wartości budynku. Rocznie daje to 0,42 proc. wartości. Opodatkowana będzie jedynie nadwyżka ponad 10 mln zł. Jeśli zatem budynek, np. biurowy, będzie wart 20 mln zł i zostanie oddany w najem, to właściciel zapłaci 42 tys. zł. – wyliczył rozmówca.

 

Nowy podatek obejmie nie tylko samych właścicieli wynajmowanych budynków. Jeśli właścicielem jest spółka mająca różnych udziałowców, to danina obciąży także owych udziałowców. W ustawie zawarto też swoistą klauzulę unikania opodatkowania. Kto bowiem chciałby uniknąć tego podatku, sprzedając budynek albo oddając go w leasing – też go zapłaci, jak gdyby do sprzedaży czy leasingu nie doszło.

 

Eksperci wskazują na różne niejasności i niekonsekwencje nowych przepisów. Konrad Filip Turzyński, wskazuje, że obciążenie udziałowców nastąpi nawet wtedy, gdy nie mają nic wspólnego z tą nieruchomością. – Co gorsza, nie bardzo wiadomo, na jakich zasadach udziałowiec miałby ten podatek płacić. W znowelizowanej ustawie nie ma bowiem żadnego przepisu, który pozwalałby na odliczenie podatku zapłaconego przez udziałowca od podatku zapłaconego przez spółkę właściciela budynku – mówił Turzyński. B

 

Z kolei Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy i partner w kancelarii Thedy & Partners, przypomniał, że pierwotnie celem opodatkowania były wielkie sieci handlowe, które, być może sztucznie, wykazują straty podatkowe. Teraz jednak podatek będzie miał szerszy zasięg. – Dopóki podatnicy będą wykazywać dochód, problem będzie mniejszy, bo kwotę nowego podatku można odliczyć od CIT. Gdy jednak wykażą straty, choćby ze względu na rozruch operacji czy też najzwyczajniej w świecie słabszą koniunkturę, to możliwość odzyskania tego podatku może być utrudniona – wskazał w  wypowiedzi Kupryjańczyk.

 

Nowe przepisy pozwalają na wnioskowanie o zwrot podatku z uzasadnionych przyczyn. – W praktyce złożenie takiego wniosku może oznaczać ściągnięcie do firmy kontroli podatkowej. Wcale nie musi ona potwierdzić, że zwrot jest uzasadniony ze względu na rozwój firmy, a z pewnością będzie kłopotem i dodatkowym ciężarem administracyjnym dla kontrolowanego – przewidywał Kupryjańczyk.

 

Wprowadzenie podatku od sieci handlowych było jedną z obietnic wyborczych formacji rządzącej. Jednak ustawa obciążająca przychód wielkich sklepów została zakwestionowana przez Komisję Europejską. Polski rząd nie dał za wygraną i wprowadził do ustaw o podatkach dochodowych obciążenie wartości budynków wykorzystywanych do handlu i usług. Te przepisy obowiązują od początku 2018 r., ale również zakwestionowała je Komisja Europejska. Zarzucono im, że naruszają reguły pomocy publicznej, bo faworyzują nieruchomości niehandlowe.

 

Rząd podjął zatem trzecią próbę i wniósł do Sejmu nowy projekt, rozszerzający opodatkowanie na wszystkie nieruchomości oddane w najem czy dzierżawę. Przyjęło to formę autopoprawki do zmian w PIT i CIT, dotyczących zupełnie innych kwestii (m.in. preferencyjnego traktowania twórców). Nowela czeka na podpis prezydenta – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.