Opłata jakościowa – kolejny parapodatek obciąży kierowców

Po ustanowieniu opłaty emisyjnej doliczanej do ceny paliwa, rząd pracuje nad kolejnym sposobem wyciągnięcia pieniędzy od kierowców. Opłata jakościowa ma być doliczana do corocznych, obowiązkowych przeglądów – podał  „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Ministerstwo Infrastruktury od razu stara się uspokoić właścicieli samochodów, twierdząc, że cena badania technicznego nie ulegnie zmianie. Opłata jakościowa ma być doliczana jako oddzielna należność. Według pierwszych planów miała być pokrywana przez diagnostów. Uległy one zmianie i zapłacą – jak zwykle zresztą – kierowcy.

 

Według doniesień "DGP" opłata jakościowa ma być "nałożona w celu realizacji zadań związanych z nowym systemem wysokiej jakości badań technicznych pojazdów". Ma ona wynieść 4 zł. Na razie nie wiadomo, jak ma działać ten "nowy system wysokiej jakości badań" – czytamy w informacji.

 

Jeszcze kilka miesięcy temu plotki wskazywały na rewolucję w postaci obowiązku nagrania każdego przeglądu i przechowywania nagrań na specjalnych serwerach. Sprawa ucichła, ale nie przeszkodziło to najwyraźniej w opracowaniu nowej opłaty – napisano w artykule.

 

W Polsce zarejestrowanych jest 30 mln pojazdów, a nawet przy ostrożnych szacunkach 20 mln pojawia się co roku na Stacjach Kontroli Pojazdów. To oznacza przynajmniej 80 mln zł wpływów do budżetu. To nie jedyna opłata z którą muszą liczyć się kierowcy – obok należności emisyjnej i jakościowej na podpis Prezydenta czeka ustawa pozwalająca na wyznaczanie stref czystego transportu. Wjazd na taki teren tradycyjne napędzanym pojazdem (czyli nie pojazdem elektrycznym czy wodorowym) będzie obarczone opłatą w wysokości kilku zł. – przypomniano w artykule.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.