"Ruch" przed bankructwem

Dystrybutor prasy balansuje na krawędzi bankructwa. Ucieczką do przodu ma być sprzedaż sieci detalicznej, o co jednak nie będzie łatwo – informuje Pb.pl

 

Sieć kiosków Ruchu liczy 1700 własnych i 500 wynajmowanych punktów. Jak pisze portal Pb.pl, generują one około 60 proc. przychodów. By sprzedaż sieci mogła się udać, Ruch chce włączyć kioski do zarejestrowanej w kwietniu spółki Ruch Detal.

 

"Częścią naszego biznesu, którą najbardziej zainteresowani byli potencjalni inwestorzy, był właśnie segment detaliczny. Dlatego jesteśmy przekonani, że przy pomocy konsorcjum doradczego Central Europe Trust i mBanku w perspektywie 2019 r. uda nam się z sukcesem zrealizować ten projekt" - powiedział prezes Igor Chalupec, cytowany przez portal.

 

Chalupec tłumaczy trudną sytuację finansową Ruchu stanem, w jakim spółka była przed prywatyzacją w 2010 r. i kilkuletnimi poszukiwaniami nowego właściciela, które sprawiły, że poprzedni, amerykański właściciel (Eton Park) w nią nie inwestował.


Jak czytamy, zobowiązania krótkoterminowe Ruchu S.A. wzrosły w 2017 r. o blisko 100 mln zł do 551,1 mln zł. Przychody spadły z 1,46 do 1,34 mld zł.


Portal Bp.pl napisał: Zarządzany i kontrolowany przez Igora Chalupca Ruch wpłacił w kwietniu 100 tys. zł na kapitał nowo powołanej spółki Ruch Detal. Kilka tygodni później zdecydował, by Ruch Detal mógł pożyczyć tę kwotę Ruchowi lub innej spółce z jego grupy kapitałowej. Ta sytuacja najlepiej ilustruje obecną kondycję dystrybutora prasy.


Portal przypomina, że w 2016 r. Ruch chciała przejąć Poczta Polska. "Potencjalna cena oscylowała wokół zaledwie 30 mln zł, a od tego czasu kondycja spółki znacznie się pogorszyła" - podaje portal Pb.pl. Zarząd spółki zapewnia, że segment detaliczny jest rentowny, a EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Pb.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.