Stopy procentowe constans

Nie ma co liczyć na wyraźniejszy wzrost lub spadek oprocentowania w bankach. Stawki ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniły się. Nie martwi to spłacających kredyty – podaje Money.pl

 

 

To już czterdziesty miesiąc z rzędu, gdy główna stopa procentowa w Narodowym Banku Polskim jest na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku. Oprocentowanie depozytów w banku centralnym to zaledwie 0,5 proc., a kredytów (stopa lombardowa) - 2,5 proc. – przypomina portal.

 

Te wartości obowiązują banki komercyjne, które w NBP lokują wolne środki lub pożyczają pieniądze według potrzeb. Ma to jednak bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza, że raty kredytów powinny pozostać względnie niskie. Jednocześnie oszczędzający na lokatach też nie zarobią więcej - podano w komentarzu.

 

Decyzja ogłoszona w środę po południu nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów.

- Od ostatniego posiedzenia po stronie gospodarki realnej niewiele uległo zmianie. Inflacja odbija w oparciu o wyższe ceny ropy naftowej, ale poza tym nie widać nasilania presji inflacyjnej. Z kolei po stronie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej widać mocne odczyty - komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

 

Ekspert wskazuje, że na konferencji prezes Glapiński może być zapytany o ostanie osłabienie złotego i czy NBP ma zamiar z tym cokolwiek robić. Wątpi jednak, by bank centralny miał zamiar ingerować w mechanizmy rynkowe – czytamy w komentarzu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.