Inflacja i podatki wzrosną

Inflacja bezpośrednio przekłada się na wysokość niektórych podatków - m.in. od powierzchni gruntów, powierzchni użytkowej. Do portfela głębiej sięgną też prowadzący własny biznes oraz właściciele autobusów i ciężarówek – podaje Gazetaprawna.pl

 

Poziom inflacji w I półroczu 2018 r. wyniósł 1,6 proc. i to właśnie o tyle w 2019 r. wzrosną podatki za mieszkania i domy oraz opłaty lokalne. Według wyliczeń „Dziennika Gazety Prawnej” największych podwyżek mogą spodziewać się właściciele aut ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony oraz autobusów - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.

 

Dla przykładu, właściciel samochodu ciężarowego o masie do 5,5 tony zapłaci maksymalnie 819,59 zł podatku, czyli o ponad 13 zł więcej niż w zeszłym roku – czytamy w informacji.

 

Proporcjonalnie mniejsze podwyżki dotkną posiadaczy mieszkań i domów jednorodzinnych. Danina wyższa będzie o 1 grosz, czyli wyniesie 0,49 zł za 1 m2 powierzchni gruntu i 0,78 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Właściciel działki większej niż 1000 m2 zapłaci o 10 zł więcej – podaje portal Gazetaprawna.pl.

 

Więcej zapłacą też przedsiębiorcy. Portal Gazetaprawna.pl podaje, że maksymalna stawka za grunty wzrośnie co prawda jedynie o grosz (będzie stanowić 0,92 zł), lecz za budynki będzie wyższa już o 0,37 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej - wyniesie 23,47 zł.

 

 

Maksymalne stawki podatków stosuje 336 gmin i miast w Polsce, w tym Warszawa, Gdańsk, Kraków i Poznań. Portal podejrzewa, że również w przyszłym roku daniny będą tam równe najwyższym dopuszczalnym poziomom. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.