Ceny mediów i innych usług mogą wzrosnąć

Konflikt w sprawie opodatkowania napowietrznych linii energetycznych może skutkować podwyżkami cen energii nawet o 84 zł rocznie. Wzrosnąć mogłyby także ceny gazu, wody, odprowadzania ścieków i usług telekomunikacyjnych – podaje  Businessinsider.com.pl za "Dziennikiem Gazetą Prawną".

 

Napisano w informacji, że resort energii zarzuca gminom, że nakładają zbyt duże obciążenia na infrastrukturę energetyczną, czyli linie napowietrzne.

- Grunty leśne pod tymi liniami w jednej gminie są opodatkowane podatkiem leśnym, a w innej – podatkiem od nieruchomości, według najwyższej stawki związanej z działalnością gospodarczą. Różnice są gigantyczne. Podatek leśny za grunty pod liniami wynosi 756 tys. zł (42 zł za 1 ha), zaś podatek od nieruchomości 162 mln zł (9 tys. zł za 1 ha). Część gmin zaczęła się domagać od nadleśnictw korekty zobowiązań podatkowych - czytamy w informacji.

 

Gdyby wszystkie grunty pod liniami zostały opodatkowane najwyższą stawką podatku od nieruchomości, przeciętne gospodarstwo domowe musiałoby płacić za energię elektryczną o ok. 7 zł miesięcznie więcej. Wzrosnąć mogłyby także ceny gazu, wody i odprowadzania ścieków oraz usług telekomunikacyjnych – podano, cytując Ministerstwo Energii.

 

Lasy Państwowe przyznają, że w świetle aktualnego orzecznictwa NSA i WSA dotychczasowe opodatkowanie gruntów pod liniami napowietrznymi podatkiem leśnym okazuje się nieprawidłowe. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinseder.com.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.