W perspektywie kolejne ograniczenia dla kierowców

Komisja Europejska ogłosiła Strategiczny Plan Działań na rzecz Bezpieczeństwa na Drogach (Strategic Action Plan on Road Safety). Jego celem jest zmniejszenie liczby zabitych i rannych w wypadkach o połowę w latach 2020-2030 – informuje portal Auto-swiat.pl.

 

Unia proponuje w tym celu m.in. wprowadzenie obowiązkowych ograniczników prędkości, które fizycznie uniemożliwią jazdę szybszą niż 150 km/h – czytamy w informacji.

 

Unijni urzędnicy mają bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. A w jaki sposób chcą zredukować liczbę zabitych i rannych w wypadkach na drogach? Pomysłów jest wiele, ale zapewne najwięcej emocji budzi poszerzenie obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów o kolejne systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich ma być urządzenie rejestrujące zachowanie pojazdu i kierowcy, co pomagałoby w ustaleniu przyczyn wypadku. Drugi ma być inteligentnym asystentem prędkości – wymienia portal.

 

Z tabeli „Preparatory Work for EU Safety Strategy” wynika, że już zainstalowanie sygnalizatora ostrzegającego może zmniejszyć liczbę przypadków śmierci na drogach o 5 proc. Urządzenie, pozwalające kierowcy samodzielnie (i dobrowolnie) ustalić górny limit prędkości samochodu - o 21 proc. Gdyby funkcjonowało ono niezależnie od woli osoby prowadzącej pojazd, wówczas zabitych byłoby aż o niemal połowę mniej – zaznaczono w artykule.

 

Pomysłodawcy widzą także dużą rolę w urządzeniach GPS i kamerkach odczytujących znaki drogowe. W przyszłości można by więc wprowadzić w pojazdach elektroniczne ograniczniki prędkości do przykładowo 150 km/h, co zapewne ograniczyłoby fantazję wielu kierowców – podsumowuje Auto-swiat.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Auto-swiat.pl

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.