Rachunki za prąd wyższe od 2019 r.

Trzeba się liczyć, że w 2019 roku za prąd zapłacimy nawet o 15 proc. więcej - szacuje portal Wyborcza.pl. Jest kilka powodów wyższych cen, a główny to drożejący węgiel .

 

W Polsce opłata za zużycie prądu to połowa rachunku, druga to opłaty za dystrybucję. Jak informuje portal Wyborcza.pl, w raz  nowym rokiem czekają nas podwyżki.  To przede  wszystkim efekt cen prądu na rynku hurtowym - te jeszcze nigdy nie były tak wysokie.

 

Największym winowajcą tego stanu rzeczy jest węgiel. "Ceny węgla - surowca, z którego produkowane jest prawie 78,5 proc. prądu w Polsce - zaczęły znacznie rosnąć już na początku 2017 r. Agencja Rozwoju Przemysłu podała, że tylko przez rok ceny węgla energetycznego na giełdzie wzrosły o 15 proc." - informuje  portal Wyborcza.pl.

 

Ponadto, jak podkreślił portal, podwyżki spowodowane są również wyższymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla (w ciągu 18 miesięcy ich cena wzrosła trzykrotnie – do 16 euro za tonę), które stanowią ok. 15 proc. kosztów produkcji prądu.

 

Trzecim elementem podwyżek cen jest fakt, że mniej prądu produkują kraje skandynawskie - wskazuje Wyborcza.pl. To wpływa na wzrost cen także w Polsce.

- Gdyby w Szwecji wzrosły one o 100 proc., w Polsce odczulibyśmy wzrost o blisko 4 proc. Wpływ sytuacji w tej części Europy na ceny na naszym rynku jest więc dużo mniejszy niż rola węgla, jednak przy tak dużych wzrostach cen każdy procent ma znaczenie – podsumowuje w rozmowie z "GW" Jan Rączka, doradca Forum Energii, think tanku zajmującego się energetyką.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Wyborcza.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
57%
43%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.