Płaca minimalna w 2019 roku

2220 zł – tyle najprawdopodobniej będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2019 roku, a za godzinę pracy pracodawcy będą płacić nie mniej niż 14,5 zł – informuje portal Gazetaprawna.pl.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie – czytamy w informacji.

 

Dokładnie taką samą propozycję MRPiPS złożyło Radzie Dialogu Społecznego. Ponieważ strony nie porozumiały się co do wysokości płacy minimalnej na kolejny rok, jej wysokość ustala Rada Ministrów – wyjaśnia portal.

 

Związki zawodowe postulowały większe podwyżki. NSZZ Solidarność oczekiwał, że płaca minimalna wzrośnie o 8,5 proc. do kwoty 2278,5 zł, a stawka godzinowa do 14,86 zł, a OPZZ - do kwoty 2383 zł i 15,50 zł za godzinę pracy.

 

Zmiany wpłyną na 2,3 mln przedsiębiorców, w tym przytłaczającą większość (2 mln) mikroprzedsiębiorców – informuje portal.

 

Zmiana ta nie wpłynie na wielkość bezrobocia w Polsce, a obciążenie budżetu państwa wzrośnie o około 215 mln złotych w skali roku – podsumowuje portal Gazetaprana.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprana.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.