Bezterminowe prawo jazdy tzn. do końca życia

Nie można wpisać terminu ważności dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta, jeżeli jego posiadacz ma bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami – informuje portal Rp.pl.

 

W wydanym ostatnio wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził bezskuteczność wpisu daty ważności uprawnienia w rubryce 11 prawa jazdy kat. B. Wpisanie w ten dokument terminu ważności uprawnienia nie powoduje utraty bezterminowego charakteru uprawnień do kierowania pojazdami – podkreślił sąd.

 

Sprawa, w której zapadło to orzeczenie, zaczęła się od 2015 r., tj. od momentu, gdy posiadaczce bezterminowych uprawnień w nowym dokumencie, wydanym z powodu zmiany nazwiska, wpisano w rubryce 11 termin ważności do 2030 r., czyli na 15 lat – wyjaśnia portal.

 

Prezydent miasta, do którego zwróciła się o usunięcie naruszenia prawa, stwierdził, iż mimo posiadania bezterminowych uprawnień ważność dokumentu może zostać określona dla kategorii B na maksymalnie 15 lat. Datę, do której dokument zachowuje ważność, wpisuje się w rubryce nr 11. Prezydent miasta wyjaśnił również, że nie mógł postąpić inaczej, ponieważ ówczesny system informatyczny nie przewidywał wpisywania do dokumentu prawa jazdy uprawnień bezterminowych, nawet w postaci kreski – czytamy w artykule.

 

W 2013 r. wprowadzono bowiem nowy wzór dokumentu prawa jazdy, obowiązujący we wszystkich państwach UE, a w styczniu 2015 r. zakończono wydawanie bezterminowych praw jazdy. Obecnie ich ważność zależy od kategorii uprawnień.

 

Pojawiły się natomiast pytania o uprawnienia, które kierujący pojazdami nabyli przed wejściem nowych przepisów i nowych wzorów praw jazdy. Początkowo w razie wymiany prawa jazdy, np. z powodu zmiany nazwiska czy adresu, wydziały komunikacji wydawały prawa jazdy z 15-letnim terminem ważności, nawet wtedy, gdy uprawnienia były bezterminowe. Pojawiły się rozbieżne interpretacje i zamieszanie wokół nowych przepisów – podaje portal Rp.pl.

 

Sytuację zmieniło rozporządzenie z 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku osób, które posiadały uprawnienia bezterminowe, w rubryce „data ważności uprawnienia" umieszcza się obecnie kreskę. Część spraw trafiła już jednak do sądów administracyjnych. Zdarza się też nadal, że zamiast wspomnianej kreski wpisuje się w nowym dokumencie prawa jazdy datę ważności uprawnienia – czytamy w informacji.

 

Sprawy więc pewnie długo nie znikną. Tym bardziej że zapowiadana na przyszłość wymiana dotychczasowych praw jazdy na nowy wzór może spowodować, iż bezterminowe uprawnienia stracą ważność na rzecz ich 15-letniej ważności – stwierdzono w podsumowaniu.  (jmk)


Sygn. akt III SA/Kr 380/18


Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.