Urlopowe przepisy będą zmieniać

Wykorzystaj zaległy urlop do końca pierwszego kwartału albo go stracisz. Gabinet premiera pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy – informuje portal Se.pl.

 

 

"Związkowcy ostrzegają: rząd szykuje zamach na prawa pracowników" - podaje czwartkowy "Super Express". Chodzi o ograniczenie czasu, w którym będzie można wykorzystać zaległy urlop, którego nie wykorzystaliśmy w poprzednim roku.


Dziś dni niewykorzystane w jednym roku przechodzą na następny. Musimy z nich skorzystać do 30 września następnego roku. W praktyce, jak pisze portal Se.pl, nawet jeśli będziemy zwlekać dłużej, mogą one przejść nawet na kolejny rok.


To ma się skończyć. Jak podaje portal, rząd chce wyznaczyć sztywny, nieprzekraczalny termin, do którego będzie można wykorzystać zaległy urlop. Ma to być możliwe do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jeśli nie skorzystamy, urlop przepadnie - podaje portal.


To rozwiązanie, które pojawiło się już przy okazji prac nad nowym Kodeksem pracy, opracowywanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, powołaną przez resort pracy. Większość wymyślonych przez nią pomysłów trafiła do zamrażarki, ale kwestia zaległych urlopów - jak podaje portal - ma zostać wprowadzona w życie.


Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że obok tej zmiany planowane jest wprowadzenie 26-dniowego urlopu dla wszystkich, już od pierwszego roku pracy. Dziś żółtodzioby mają tylko 20 dni urlopu – podsumowuje  Se.pl. (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Se.pl

Tagi: Prawo,Rząd,Urlopy,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.