Co z e-dowodami?

Ostatnia prosta do e-dowodów. Rząd musi się spieszyć. Za pół roku pierwsze dokumenty muszą zostać wydane obywatelom. A ustawą umożliwiającą wprowadzenie dowodów osobistych z chipami Sejm zajmie się dopiero po wakacjach – podaje Money.pl za " Gazetą Wyborczą".

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji właśnie opublikowało szczegółowe rozporządzenie dotyczące e-dowodów. Opisuje zasady używania nowych dokumentów. Jak napisała „Gazeta Wyborcza” Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych już we wrześniu chce zacząć testy systemu obsługi e-dowodów.

  

Daleko jednak do hurraoptymizmu. Pierwsze wzmianki o elektronicznych dokumentach sięgają dekady wstecz. A nadal nie wiadomo, co konkretnie będzie można dzięki nim załatwić oraz czy realnie wpłyną na m.in. zmniejszenie kolejek w urzędach.


Pierwsze e-dowody w ręce obywateli trafią pod koniec marca 2019 roku. To ostateczny termin uzgodniony z Komisją Europejską. Jednak operacja wymiany wszystkich dokumentów na te nowoczesne potrwa nawet 10 lat. Rząd bierze pod uwagę przyspieszoną procedurę. Wymiana trwałaby wtedy zaledwie 5 lat, jednak nie zdecydowano się na nią ze względu na wysokie koszty. Wyszłoby kilkaset milionów więcej. W zwykłym trybie i tak trzeba będzie wydać ok. 1,5 mld zł. – podano w informacji.

 

E-dowodem powinno się móc załatwiać sprawy w urzędach i instytucjach państwowych. Do wprowadzenia zmian szykują się już: policja, straż graniczna, gminy i urzędy skarbowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już zapowiedział, że nie da rady i prosi o jeszcze jeden rok. Zakład nie będzie w stanie dostosować e-dowodów do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) oraz nowego systemu eZwolnienia na czas, czyli do 31 marca 2019 roku – czytamy dalej.

 

Sądy też nie są gotowe. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, co prawda są przyzwyczajone do korzystania z systemów elektronicznych, ale dotąd było to elektroniczne weryfikowanie tożsamości. Był to Profil Zaufany w ramach platformy ePUAP. Wprowadzenie dowodów z czipami wymusza na sądach wprowadzenie specjalnych czytników. A to dodatkowe wydatki i możliwe zmiany kadrowe – wieszczy portal.


Do grona narzekających na termin zaliczyć trzeba też Ministerstwo Zdrowia. To jednak wyjątek. Resort uważa, że koniec marca to odległa data. Już wprowadza system eZdrowie, a wymagał on będzie elektronicznego potwierdzenia tożsamości. Dlatego MZ chciałoby e-dowodów jak najszybciej – podano informacji.


Jakie zmiany?

Nowy dowód będzie działał na zasadzie połączenia karty kredytowej i minidysku. Czip połączy e-dowód z Systemem Rejestrów Państwowych (SRP). Będzie na nim również kod kreskowy. Po zbliżeniu do czytnika i podaniu PIN-kodu obywatel będzie potwierdzał odbiór dokumentów bez składania podpisu. Pozwoli to na potwierdzenie otrzymania zawiadomienia o decyzji urzędowej, zarejestrowanie wizyty u lekarza, odebranie e-recepty czy nawet na elektroniczne podpisanie faktury czy umowy.


W rozmowie z „GW” Krzysztof Król, ekspert z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji uważa, że pula możliwości jest ogromna. Funkcjonariusz czy urzędnik dzięki e-dowodowi będzie miał informacje o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym czy choćby legitymacji kombatanckiej. Jeśli system zadziała, skończy się noszenie pliku dokumentów ze sobą, wystarczył będzie jeden – elektroniczny.


Jak dodał Król, bez kserokopii dokumentu i dodatkowej weryfikacji uda się wziąć kredyt w banku, podpisać umowę z operatorem komórkowym czy wykupić nowe ubezpieczenie. I to wszystko za zbliżeniem dowodu do czytnika – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Tagi: e-dowody,rząd,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
cpaulinabeuaty
2018-09-03(11:56:57)
E dowody wygodna sprawa.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.