Mieszkania i budowa domów drożeją

Ceny mieszkań w Polsce będą coraz wyższe. W związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych oraz gruntów z podniesieniem kosztów będą musieli również pogodzić się budujący dom  - za „Parkietem” informuje Businessinsider.com.pl.

 

Z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że w ciągu roku koszt budowy domu wzrósł średnio o niemal 6 proc. w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Zdaniem jednego z autorów opracowania, wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek wzrostów. Jak powiedział "Parkietowi" Robert Koryczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation:

 

Budowa domu jest coraz częściej rozważana jako alternatywa dla kupna mieszkania, Dobra koniunktura na rynku ziemi pod budownictwo jednorodzinne to efekt rosnących cen gruntów deweloperskich i cen mieszkań.

 

Jego zdaniem im bardziej prestiżowy adres, tym większe będą podwyżki kosztów budowy domu - ceny wzrosną w tych miejscach, które są postrzegane jako modne lub najprawdopodobniej zyskają na popularności w niedalekiej przyszłości – czytamy w informacji.

 

Mimo rosnących kosztów Polacy chcą stawiać domy jednorodzinne. Dane GUS z 2017 i 2018 r.pokazują, że liczba osób decydujących się na ten krok stale rośnie. W ubiegłym roku Polacy wybudowali 79 tys. domów, co stanowiło wzrost o 6 proc. rok do roku. Natomiast w pierwszym półroczu 2018 r. wybudowali ich już o 1,1 proc. więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej – podaje portal.

 

Jednak na ich drodze pojawia się coraz więcej przeszkód. Chodzi nie tylko o drożejące grunty oraz porażające ceny materiałów budowlanych, lecz także o brak odpowiednio wykwalifikowanych ekip budowlanych – podsumowuje Businessinsider.com.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: / Parkiet.com / Businessinsider.com.pl /Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Bilomed
2018-08-20(14:24:00)
Zwiększa się popyt, to zwiększają się ceny. Raczej jeszcze będą rosły skoro mieszkania w mieście są droższe niż budowa własnego domu. Zapraszam na forum dotyczące biznesu: https://forumbiznes.pl/

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.