Cena masła i produktów mlecznych wzrośnie

Niemal pewne są duże podwyżki cen masła. Trend wzrostowy wrócił w maju. Masło drożeje też na giełdach Europy Zachodniej – informuje portal Gazetaprawna.pl

Średnia cena detaliczna masła w Polsce wynosi teraz niemal 6 zł. - Masło drożeje też na giełdach Europy Zachodniej. W styczniu kosztowało 4105 euro za tonę, a w czerwcu już o blisko połowę drożej – 6129 euro – wskazuje portal.


Portal wyjaśnia, że jest to efekt utrzymującego się dużego zapotrzebowania na ten tłuszcz na świecie, szczególnie w Chinach. Do tego dochodzą problemy na rynku zbóż związane z suszą oraz mniejsza podaż mleka.

– Mamy do czynienia ze zminiejszeniem produkacji masła przez największych eksporterów. Mowa o Nowej Zelandii, ale też Polsce, która dziś jest piątym producentem masła w Unii Europejskiej, po Niemczech, Francji, Holandii i Irlandii. Ograniczają produkcję, bo stawała się ona coraz mniej opłacalna - czytamy w informacji.


Wzrost cen na masło i sery będzie mocnym sygnałem do wzrostu cen na wszystkie produkty mleczarskie, bo to jest system naczyń połączonych. - Takie podwyżki mogą nastąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy – podaje Gazetaprawna.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl 


 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.