GUS ocenił wzrost gospodarczy w Polsce

Polska gospodarka w rok urosła o 5,1 proc. - informuje Money.pl za GUS . To oznacza minimalne spowolnienie dynamiki wzrostu w porównaniu ze statystykami z początku roku.

 

Potwierdziły się wstępne wyliczenia GUS sprzed dwóch tygodni. Tempo wzrostu PKB spadło o 0,1 pkt proc. z 5,2 proc. odnotowanych po pierwszych trzech miesiącach – podano w informacji.

 

Choć statystyki minimalnie się pogorszyły, ciągle możemy pochwalić się jednym z najwyższych wzrostów PKB w Europie. Z dotychczas dostępnych danych wynika, że równa się z nami tylko Łotwa. Z kolei potencjalnie mocniejsze pod tym względem Islandia, Turcja i Irlandia (miały od nas lepsze wyniki po pierwszym kwartale) jeszcze nie publikowały raportów na ten temat – wyjaśnia portal.


Ciągle też polska gospodarka pozostaje w szczytowej formie. Wynik pierwszego kwartału na poziomie 5,2 proc. był najlepszym od prawie dziesięciu lat.

 

Jednak jak przyznaje sam minister inwestycji i rozwoju, jesteśmy w tej chwili na szczycie koniunktury i trudno będzie poprawiać statystyki w kolejnych kwartałach.

- Gospodarka naszego kraju osiąga teraz najwyższy poziom - podkreślił minister. Jego zdaniem, na koniec roku PKB powinien rosnąć o 4,5 – 5 proc.,  a w przyszłym dynamika może spowolnić do 3,8 proc. m.in. przez ryzyko pogorszenia koniunktury w całej Unii Europejskiej.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.