Projekt zmian w płatności zobowiązań

Zatory płatnicze to plaga polskich firm, która blokuje ich rozwój. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad przepisami, które mają temu zaradzić. W planach jest zakazanie wydłużania terminów zapłaty - informuje Rp.pl.

 

Problemy z płynnością finansową szczególnie odczuwają małe i średnie firmy, które nie dostają zapłaty na czas.  Nowa ustawa ma to przerwać. PiT proponuje, żeby podmioty publiczne miały maksymalnie 30 dni na zapłatę wierzycielowi. Duże przedsiębiorstwa musiałaby płacić partnerom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu 60 dni. Dziś mogą ten okres znacznie wydłużać - czytamy w Rp.pl.

 

Problem dotyczy głównie branży budowlanej. KRD szacuje, że łączny dług firm budowlanych sięgał na koniec czerwca 2,41 mld zł, o 200 mln zł więcej niż rok wcześniej – napisał portal .

 

Eksperci, pytani czy takie rozwiązanie pomoże zlikwidować zatory płatnicze, mają wątpliwości. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Zofia Gałązka z firmy prawnej Togatus zauważa, że ustawowe skrócenie terminów płatności powinno się przełożyć na poprawienie kondycji najmniejszych firm, ale z drugiej strony może spowodować wzrost zadłużenia dużych spółek w bankach.

 

Generalni wykonawcy, odpowiedzialni za długoterminowe kontrakty infrastrukturalne, wskazują, że nowe przepisy mogą nie wystarczyć. Sytuację w branży budowlanej poprawiłoby raczej wprowadzenie waloryzacji cen w kontraktach, równomierne rozłożenie ryzyka, na inwestora i wykonawcę oraz szybsze tempo rozstrzygania przetargów – podsumowuje portal Rp.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.