E-dowody od marca 2019

E-dowody mogą być wydawane już od marca 2019 r. Już w tym tygodniu w Sejmie będzie pierwsze czytanie ustawy w tej sprawie.   E-dowód będzie miał możliwość zamieszczenia na nim podpisu elektronicznego – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Pierwsze dokumenty powinny być wydawane po marcu 2019 r. Oznacza to, że Polska nie będzie musiała zwracać 150 mln dotacji,  które wzięła od Unii Europejskiej na realizację projektu. Cierpliwość Komisji Europejskiej skończyła się w 2016 r. po serii nieudanych przetargów. Postanowiła wówczas nałożyć ultimatum, które kończy się w I kwartale 2019 r – informuje portal.

 

Już Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007–2010 przewidywał projekt "pl.ID – polska ID karta”, którego najważniejszym celem było wdrożenie wielofunkcyjnego elektronicznego dokumentu tożsamości z funkcją uwierzytelnienia obywateli w systemach teleinformatycznych administracji publicznej i służby zdrowia - przypomina Businessinsider.com.pl.

 

E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość. Wyposażony będzie on w tzw. profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w różnego rodzaju e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektrycznych. Nowy dokument ma działać w ten sposób, że trzeba będzie przyłożyć go do odpowiedniego czytnika i wpisać kod PIN. W nowym dowodzie znajdą się również dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym, będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. O zamieszczeniu w nim funkcji podpisu osobistego będzie można zdecydować samemu.

 

E-dowód ma również zapewnić szybszą odprawę na lotniskach. Sama wymiana dowodów ma potrwać do 2029 r. Każdy właściciel dowodu osobistego będzie mógł wymienić go na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu – wyjaśnia portal.

 

W czasie konsultacji okazało się, że nie wszystkie nowe instytucje są gotowe na przyjęcie nowych dokumentów. Swoje uwagi zgłosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wskazywał, że potrzebuje ok. 12 miesięcy vacatio legis. Swoje uwagi zgłosił również Związek Banków Polskich. Eksperci wskazali m.in. na konieczność wprowadzenia całodobowej możliwości wyłączenia funkcji elektronicznych w nowych dowodach, a także zmianę zawieszającą ważność całego dowodu, w przypadku zawieszenia działalności certyfikatów elektronicznych – czytamy w informacji.


Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w ramach budżetu MSWiA w związku ze wdrożeniem nowych dowodów wyniesie ponad pół miliarda złotych (525,961 mln zł) – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Okazuje się, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym nie wydano jeszcze dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Dowód elektroniczny funkcjonuje już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten jest najczęściej wykorzystywany do identyfikacji i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu. Dla porównania w Hiszpanii dowód osobisty jest obowiązkowy dla obywateli powyżej 14. roku życia i jest wydawany jedynie posiadaczowi. Dokument zawiera certyfikat do uwierzytelniania i certyfikat do podpisu, z których korzystanie jest możliwe wyłącznie przez osoby dorosłe. W Luksemburgu dowód osobisty jest obowiązkowy od 15. roku życia – podsumowuje portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.