Studenci płacą więcej za wynajem

W roku akademickim 2018/2019 studenci muszą liczyć się ze sporo wyższymi stawkami najmu niż ich starsi koledzy studiujący w czasach wyżu demograficznego – informuje Bankier.pl.

 

Każdego roku tysiące nowych studentów wybiera się do docelowych miast po odbiór indeksu (przynajmniej symbolicznie, bo elektroniczny indeks zamiast papierowego już nikogo nie dziwi). Wraz z przeprowadzką muszą także zapewnić sobie lokum, co znacznie zwiększa ruch na rynku wynajmu w okolicy sierpnia i września – czytamy w informacji. Portal sprawdził, jak na ich kieszeniach odbiły się podwyżki na rynku nieruchomości.

 

W roku akademickim 2016/2017 w Polsce na studiach wyższych uczyło się 1,35 mln osób, z czego 66 proc. miało status studenta dziennego. Ta liczba od 12 lat systematycznie spada (w szczycie 2006/2007 liczba studentów wynosiła 1,95 mln), ale wciąż zapewnia spory napływ potencjalnych klientów właścicielom mieszkań na wynajem. Ci w ostatnich latach nie byli dla nich zbyt łaskawi – komentuje portal.

 

Wysokość czynszu przelewanego co miesiąc wynajmującym to wciąż największy wydatek w budżecie studenta i najistotniejszy czynnik wyboru mieszkania. W „ Badaniu Najmu Studenckiego 2018” przeprowadzonym przez Centrum Amron i Warszawski Instytut Bankowości na ten czynnik zagłosowało 27,7 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu z niecałymi 20 proc. głosów znalazła się odległość od uczelni. Po ok. 15 proc. przyznano standardowi lokalu i infrastrukturze komunikacyjnej.

 

W ramach comiesięcznych raportów dotyczących rynku nieruchomości przygotowywanych przez Bankier.pl we współpracy z serwisem Otodom.pl na bieżąco monitorowane są stawki ofertowe najmu. Średnie kwoty prezentują czynsz bez dodatkowych kosztów (media, internet i pozostałe usługi) – wyjaśnia portal.

 

Analiza stawek w III kw. 2012-2018 ewidentnie pokazuje trend wzrostowy. W niemal wszystkich ujętych badaniem miastach średnie ceny ofertowe najmu mieszkań wzrosły przez ostatnie 5-6 lat o ok. 500 zł/m-c.

 

Większą dynamikę można było zaobserwować choćby w Warszawie (w ubiegłym roku było to 1000 zł/m-c) i w Gdańsku, który jest najszybciej drożejącym pod względem cen nieruchomości miastem w Polsce – podaje Bankier.pl.

 

Bez zaskoczenia najdroższym ośrodkiem akademickim pozostaje Warszawa. Średnia stawka z sierpnia 2018 roku dla całego miasta (wszystkie metraże) wyniosła 4359 zł/m-c. Jeszcze do niedawna drugi pod względem cen był Kraków – w sierpniu właściciele mieszkań oczekiwali tam przeciętnie 2505 zł/m-c. W wyniku gwałtownych podwyżek drożej jednak już wystawiane są na wynajem mieszkania w Gdańsku – 2621 zł/m-c.

 

Raczej mało który student jest w stanie samodzielnie czy nawet z pomocą rodziców wynająć większe mieszkanie samodzielnie. Dlatego standardową praktyką jest współdzielenie mieszkania z innymi osobami – podano w tekście.


Z cytowanego powyżej raportu „Badanie Najmu Studenckiego 2018” wynika, że co trzeci student dzieli lokal z dwójką współlokatorów (35 proc.). Tyle samo z nich mieszka tylko z jedną osobą (33 proc.). Rzadziej spotyka się studenckie mieszkania liczące 4 lokatorów (22 proc.), a tylko co dziesiąta osoba mieszka w piątkę (lub więcej). Taka strategia pozwala rozbić koszty zakwaterowania na kilka osób. W efekcie 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie przeznacza na wynajem mieszkania lub pokoju więcej niż 1000 zł – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Tagi: Wynajem,Studenci,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Ola
2018-10-23(09:29:26)
To prawda. moja siostra która jest kilka lat starsza wynajmnwała w czasie studiow sama kawalerkę w warszawie a ja mieszkam w cztery osoby w mieszkaniu gdzie za pokój place prawie tyle samo co ona za cała kawalerkę. Jedyny plus jest taki ze mieszkam w fajnym mieszkaniu od Robyga ale generalnie bez pomocy rodziców nie dałabym rady.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.