Koniec użytkowania wieczystego

Od nowego roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami gruntu pod swoimi mieszkaniami. Zapłacą za to w ratach albo jednorazowo ze specjalną ulgą. Nie ma wątpliwości, że to prawdziwa rewolucja – podaje Money.pl.


 

W piątek 5 października wchodzi w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności. Jej skutki 2,5 mln Polaków odczuje z początkiem 2019 r.


Postanowienia nowej regulacji mieszczą się na zaledwie 9 stronach, ale wprowadzają prawdziwą rewolucję w stosunkach własnościowych. Mieszkańcy domów i bloków, wybudowanych na gruntach należących do Skarbu Państwa albo gmin, od nowego roku staną się ich właścicielami lub współwłaścicielami. Nie dostaną własności ziemi za darmo: przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową.

 

Rząd szacuje, że zmiany obejmą w sumie 2,5 mln użytkowników wieczystych. Grunty komunalne lub należące do Skarbu Państwa zajmują w całym kraju ok. 575 tys. hektarów. Ustawa zakłada, że przekształcone zostaną grunty zabudowane na cele mieszkaniowe – czyli jakie? Chodzi tu o grunty zabudowane budynkami wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, domami jednorodzinnymi czy garażami lub miejscami postojowymi – wymienia portal.


Kolejną dobrą wiadomością dla kupujących mieszkania od deweloperów czy działki pod budowę domów jednorodzinnych: przekształcenie będzie mogło być stosowane również do gruntów, które zostały zabudowane już po wejściu w życie ustawy.


Jest to tzw. opóźnione przekształcenie.


To wiadomość dobra również dla deweloperów, którzy nie rozpoczną inwestycji na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 stycznia 2019 r. Nie muszą obawiać się, że tych gruntów ustawa nie obejmie – podano w informacji.


Każdy właściciel, który nabędzie własność nieruchomości po 1 stycznia 2019 r., będzie mógł uiścić opłatę przekształceniową w całości, jednorazowo. Jej wysokość będzie obliczana poprzez pomnożenie aktualnej wysokości opłaty rocznej przez liczbę lat, w których właściciel zobowiązany będzie do jej ponoszenia. Załóżmy, że właściciel domu jednorodzinnego będzie chciał w 2021 roku spłacić opłatę przekształceniową w całości. Obowiązek wnoszenia opłaty rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2019 roku, a więc trwać będzie, 20 lat, czyli do końca 2039 roku.


Chcąc spłacić zobowiązanie jednorazowo w całości, będzie musiał pomnożyć opłatę aktualną w 2021 r. przez 18, bo przez tyle lat musiałby uiszczać opłatę roczną, gdyby nie skorzystał z możliwości jednorazowej spłaty – wyjaśnia Money.pl.


Płacąc jednorazowo, będzie mógł skorzystać z bonifikaty.


Wysokość bonifikaty zależy od tego, kto przed wejściem w życie ustawy był właścicielem nieruchomości (gmina czy Skarb Państwa).


Bonifikata dla gruntu, który wcześniej stanowił własność Skarbu Państwa, wynosić będzie od 10 proc. do nawet 60 proc. w zależności od tego, w którym roku po przekształceniu zostanie wniesiona opłata.


W przypadku gruntów stanowiących własność gminy, powiatu lub województwa bonifikata określana będzie każdorazowo w uchwale właściwej rady lub sejmiku – podaje portal.


Opłata przekształceniowa będzie mogła być co trzy lata waloryzowana „przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości”, które ogłasza GUS. Gminy nie będą mogły wprowadzać własnych podwyżek.

- Jednorazowe wpłacenie wszystkich należnych opłat rocznych jest przywilejem finansowym, obniża bowiem płatność o 60 proc. i równocześnie daje beneficjentom pewność, że unikną w przyszłości waloryzacji opłat. Ponadto pozwala szybko "uwolnić" nieruchomość od wpisu roszczenia w księdze, a tym samym pozwala na obrót nieruchomością bez obciążenia opłatą roczną – zachęca Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.


Obowiązek ponoszenia opłaty przekształceniowej zostanie ujawniony w księdze wieczystej - w dziale, w którym wpisuje się obciążenia nieruchomości. Każdy kolejny właściciel takiej nieruchomości będzie więc wiedział o ciążącym na nim obowiązku.


Po uiszczeniu pełnej opłaty przekształceniowej właściwy organ wyda z urzędu zaświadczenie, które będzie podstawą wykreślenia tego wpisu z księgi wieczystej. Od tego momentu w księdze nie będzie już śladu po istniejącym niegdyś użytkowaniu – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.