Ustawa dezubekizacyjna niekonstytucyjna?

Dziwna zmiana zdania albo pomyłka. Tak  skomentowano stanowisko, które zajęli posłowie formacji rządzącej podczas posiedzenia komisji ustawodawczej. Zgodzili się bowiem z twierdzeniem, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy rozpoczęli pracę jeszcze w PRL, jest niekonstytucyjne – informuje Money.pl za „Gazetą Wyborczą”


 

Komisja obradowała w ubiegły czwartek, ale sprawę na światło dzienne wyciągnęła w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, podczas posiedzenia komisji posłowie mieli ustosunkować się do opinii Biura Analiz Sejmowych, dotyczącej dezubekizacji.


Sprawa dezubekizacji ma być rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunałowi swoje stanowisko będzie przedstawiał Marszałek Sejmu, jemu zaś swoje stanowisko najpierw miała przedstawić komisja ustawodawcza. A żeby wyrobić sobie zdanie, miała do dyspozycji opinię Biura Analiz Sejmowych – czytamy w informacji.   


Jak podaje portal podczas czwartkowego posiedzenia przedstawicielka Biura stwierdziła: - Naszym zdaniem ograniczenie wysokości emerytury do przeciętnej wypłacanej przez ZUS jest niekonstytucyjne.


I za takim właśnie stanowiskiem opowiedzieli się posłowie komisji. "Wyborcza" stwierdza, że albo posłowie ugrupowania rządzącego pomylili się przy głosowaniu, albo faktycznie zmieniają front w sprawie ostro krytykowanej ustawy dezubekizacyjnej. Z posłami tej partii gazecie nie udało się porozmawiać, z kolei Borys Budka z PO przypuszcza, że mogło dojść do pomyłki – czytamy w informacji.


Samo stanowisko komisji nie jest wiążące dla Marszałka Sejmu, a stanowisko Marszałka, które przedstawi Trybunałowi, nie jest wiążące dla Trybunału. W kontekście dotychczasowej silne obrony ustawy dezubekizacyjnej przez obóz rządzący jest jednak co najmniej zastanawiające – podaje Money.pl.

 

W ramach dezubekiazacji przywileje emerytalne straciło 38 tys. osób. Ponad 30 tys. spośród nich pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 roku miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji – podsumowuje portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: / Money.pl / Wyborcza.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.