Polska po boomie - deprecjacja złotego, inflacja i ceny wyższe a dochody niższe

W ostatnich latach Polska gospodarka mocno przyspieszyła, ale eldorado nie będzie trwać w nieskończoność. Na horyzoncie widać już problemy - podaje Money.pl. Wyhamowanie koniunktury nie oznacza wyhamowania wzrostu cen - przestrzegają ekonomiści.

 

O tym, że musimy przygotować się na trudne czasy, coraz głośniej mówią ekonomiści z całego świata. Podkreśla to także minister finansów obecnego rządu w wywiadzie dla portalu Money.pl, która już kilka miesięcy temu zapowiadała spowolnienie gospodarcze. - Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury - podkreśliła.

Tego samego zdania jest blisko 40 analityków odpytanych przez "Rzeczpospolitą" i "Parkiet". Przewidują oni nie tylko spadek wzrostu PKB, ale też wyhamowanie wzrostu zatrudnienia i podwyżek płac. Na domiar złego przyspieszyć ma inflacja. A to wszystko oznacza, że Polaków stać będzie na mniej – czytamy w informacji.

 

Jak wcześniej informował portal Money.pl drożeją ropa, gaz, prąd i żywność. Inflacja może wkrótce osiągnąć najwyższy poziom od 6 lat. - Stopniowy wzrost inflacji bazowej, a także oczekiwane wzrosty cen energii (prąd, opał, ogrzewanie) mogą podbić główną stopę inflacji powyżej celu NBP w 2019 roku - wskazują ekonomiści PKO BP.

 

Takie dane wywierają presję na NBP, który wciąż nie zamierza podnosić stóp procentowych. Tymczasem robią to inne banki centralne w regionie. Wyniki ankiety wśród ekspertów, które przytacza "Rzeczpospolita" wskazują, że nie będzie to sprzyjało notowaniom złotego.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: / Money / Rp.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.