Wskaźniki gospodarcze w odwrocie

Konsumpcja, która w głównej mierze jest motorem napędowym polskiej gospodarki, spowalnia. Wrzesień jest trzecim miesiącem z rzędu, gdy spada dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej. I to dużo mocniej niż przewidywali ekonomiści – podaje Money.pl.

 

Sprzedaż detaliczna we wrześniu była o 5,6 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

To spore zaskoczenie dla ekspertów, którzy spodziewali się gorszego wyniku niż miesiąc wcześniej, ale typowali wzrost rzędu 7,6 proc.


Choć kupujemy w tym roku więcej niż w poprzednim, coraz bardziej niepokoi fakt, że skala wzrostu zdecydowanie maleje. Jeszcze w sierpniu sprzedaż rosła w tempie 9 proc., a w lipcu ponad 10 proc.


Może to sugerować, że podobnie jak mamy za sobą szczyt wzrostu gospodarczego, również doszliśmy do takiego poziomu konsumpcji, której dalszy szybki wzrost jest nie do utrzymania – komentuje portal.


To kolejna w tym tygodniu publikacja GUS, pokazująca, że wskaźniki gospodarcze zmieniają się ostatnio w nienajlepszym kierunku. Najpierw lekko zaskoczyła inflacja - okazało się, że ceny rosną szybciej niż spodziewali się ekonomiści. Następnie oczekiwań nie spełniły wynagrodzenia, które w skali roku zwiększyły się o 6,7 proc. Bardzo słabo wypadły też środowe wyniki przemysłu, który zdecydowanie spowolnił – informuje portal.

 

Warto zaznaczyć, że wyniki sprzedaży detalicznej są podawane przez GUS w ujęciu wartościowym, a nie ilościowym. Duże znaczenie mają tu więc też ceny. Możemy kupować tyle samo towarów, ale jeśli ich ceny wzrosły, to automatycznie zwiększą się statystyki. Jeśli wyłączymy ze statystyk GUS zmiany cen w ostatnim roku, to okaże się, że w tzw. "cenach stałych" sprzedaż detaliczna rośnie jeszcze wolniej - w tempie 3,6 proc.


 foto2018-10-19a_605

 Źródło: GUS

 

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej wysoki wzrost we wrześniu 2018 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (w cenach stałych) zaobserwowano w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 8,2 proc. wobec wzrostu o 3,6 proc. przed rokiem). Wyższy niż przeciętny wzrost sprzedaży odnotowano też w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (o 4,5 proc.). Pod tym pojęciem należy rozumieć m.in. markety i dyskonty.


Spadek sprzedaży zanotowały natomiast przedsiębiorstwa handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 4,3 proc.), jak również żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 0,9 proc.) – podsumowuje Money.pl.

 

Źródło i czytaj więcej:/ Money.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.