Wolny dzień wart 4 mld zł

Poniedziałek 12 listopada będzie wyjątkowo dniem wolnym od pracy. Na dwa tygodnie przed Świętem Niepodległości Sejm tuż po północy przegłosował ustawę w tej sprawie – informuje Money.pl.

 

 

Ustawowo wolnych od pracy dni Polacy mają 13. W tym roku jednak niespodziewanie dojdzie jeszcze jeden. Zgodnie z inicjatywą 27 posłów PiS, poniedziałek po 100. rocznicy odzyskania niepodległości będzie wyjątkowo uroczystym Świętem Narodowym. Tuż po północy Sejm 233 głosami przegłosował specjalną ustawę.

 

W związku z tym, że 11 listopada 2018 roku wypada w niedzielę i pracownicy nie mogą sobie odebrać dnia wolnego za ten dzień, posłowie formacji rządzącej postanowili wydłużyć świętowanie okrągłej rocznicy. - Wielu będzie wracać w ten dzień z Warszawy, gdzie przeddzień będą odbywały się główne uroczystości – zaznacza poseł formacji rządzącej.

 

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 22 października, procedowany był we wtorek, czyli nieco ponad dwa tygodnie przed świętem. Dla wielu pracodawców dodatkowy i niespodziewany dzień wolny od pracy może być zaskoczeniem.

- Oczywiście, że są firmy, które nie będą mogły sobie pozwolić na dzień wolny, na przykład przez wstrzymanie produkcji. Jestem z Opoczna, tu się wypala płytki ceramiczne i w tym przypadku nie ma możliwości wygaszenia pieca. Tam praca ma charakter ciągły w niedziele i święta. Jednak jest również wiele firm, które bez problemu mogą w ten dzień być zamknięte i pozwolić swoim pracownikom na dłuższe świętowanie – tłumaczy poseł prawicy.

 

Autorzy ustawy powołując się na rządowe symulacje liczą, że dodatkowy dzień wolny to koszt ok. 0,2 proc. PKB. W przeliczeniu więc na wartość nominalną daje to nieco ponad 3,96 mld zł.

- Stać nas, aby ten jeden dzień więcej poświęcić dla uczczenia tak ważnego dla Polaków święta. Pozwólmy ludziom poczuć podniosłość okrągłej rocznicy – nie daje za wygraną poseł.

 

Cały projekt składa się z czterech artykułów – informuje portal:

Art. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym Świętem Narodowym.

Art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

Art. 3. W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta [...]

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeni

 

W uzasadnieniu projektu, pomysłodawcy przekonują, że zmiany dotkną tylko sektory przemysłu i budownictwa, ponieważ są one najbardziej wrażliwe na zmianę liczby dni roboczych w miesiącu – konkluduje Money.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.