Polacy pożyczają budżetowi

To najwyższy wynik w historii. A prognozy są jeszcze lepsze. Jeśli do końca roku w podobnym stopniu Polacy będą inwestować w skarbowe papiery wartościowe, to może się okazać, że minister finansów będzie miał do dyspozycji nawet 12 mld zł. - podaje Money.pl

 

Już teraz minister finansów może mieć powodu do zadowolenia. Polacy pożyczyli państwu rekordową kwotę blisko 9 mld zł – podaje za „Rzeczpospolitą” Money.pl

 

Detaliczne obligacje skarbowe nie cieszyły się aż ta wielką popularnością. Z analiz Open Finance wynika, że jeśli wciąż rodacy będą tak chętnie inwestować w skarbowe papiery wartościowe, to w całym 2018 roku szefowa resortu finansów będzie mogła sprzedać je za około 11-12 mld zł. – czytamy w informacji.

 

Jak wyjaśnia dziennik, popularność obligacji skarbowych to m.in. pokłosie słabej oferty bankowych depozytów.

 

Według ostatnich danych NBP, średnie oprocentowanie w bankach depozytów bieżących wynosi zaledwie 0,48 proc. Średnia w przypadku lokat to blisko 1,6 proc. Na podobnym poziomie wynagradzani są nabywcy obligacji 3-miesięcznych (1,5 proc.). Jeśli jednak zdecydujemy się odłożyć pieniądze na dłuższy okres, do zarobienia jest od 2,1 do nawet 3,2 proc. w pierwszym roku. W kolejnych mamy gwarancję zysków wyższych niż inflacja – podsumowuje  portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.