Niemcy przygotowują rynek pracy dla Ukraińców

Dziś o pracowników z Ukrainy konkurujemy ze Słowacją, z Czechami i Węgrami – pisze Newsweek.pl. Ale wszystkich wkrótce pogodzą Niemcy – wielu Ukraińców wyjedzie za Odrę. Pytanie, ile na tym stracimy .

 

Od stycznia Niemcy mają częściowo otworzyć rynek pracy  dla imigrantów zarobkowych spoza UE. Choć czasu zostało niewiele, to ostatecznego kształtu ustawy jeszcze nie ma. Z przecieków z mediów zza Odry wynika tylko, że specjaliści różnych zawodów – od lekarzy i informatyków, przez spawaczy i murarzy aż po kierowców tirów i opiekunki dla osób starszych – dostaną prawo poszukiwania tam pracy. A jak ją znajdą, to będą mogli osiedlić się tam na stałe – podaje portal.

 

Niemiecki urząd statystyczny podał właśnie, że liczba wakatów w gospodarce (głównie w przemyśle, budownictwie i usługach) wzrosła do najwyższego w historii poziomu 1,24 mln. Sprowadzenie uchodźców niewiele pomogło, bo według oficjalnych danych pracuje mniej więcej co czwarty z nich. A w niemieckiej gospodarce – choć ta ostatnio zwolniła nieco tempo wzrostu – liczba nieobsadzonych miejsc pracy rośnie o 160 tys. rocznie. Otwarcie rynku pracy na imigrantów zarobkowych, głównie ze Wschodu, ma pomóc zmniejszyć ten deficyt – czytamy w informacji.

 

A 160 tys. to akurat tyle, ile miejsc do obsadzenia mają polscy przedsiębiorcy. Podobnie jak w Niemczech, najwięcej wakatów jest u nas w przemyśle, budowlance, usługach i handlu. Gdyby nie milion imigrantów ze Wschodu, polska gospodarka już dawno zadławiłaby się z braku rąk do pracy.


Dziś już co 12 pracownik zatrudniony w polskich firmach pochodzi z Ukrainy. To łagodzi coraz większe napięcia na rynku pracy. Wiele wskazuje na to, że ten czas się kończy – wieszczy Newsweek.pl.

– Dla pracowników z Ukrainy Polska przestaje być konkurencyjna pod względem warunków pracy i płacy – uważa Igor Isajew, ukraiński dziennikarz od dekady pracujący w Polskim Radiu. – Pracownicy ze Wschodu nadal wybierają Polskę, bo mają tu wydreptane ścieżki migracyjne, kontakty, znajomych. A też łatwiej nauczyć im się języka polskiego niż niemieckiego. Ale po otwarciu niemieckiego rynku pracy część z nich pojedzie za Odrę – przytacza portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Newsweek.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.