Praca małżonka kosztem uzyskania przychodu w firmach rodzinnych

W uchwalonym niedawno przez Sejm pakiecie rozwiązań dla sektora małych i średnich firm znalazło się jedno, które szczególnie ucieszy małe firmy rodzinne – informuje Businessinsider.com.pl.

 

Dotychczas dużą bolączką był zapis, który nie pozwalał na zaliczenie pensji zatrudnionego członka rodziny do kosztów uzyskania przychodu. Od 2019 r. sytuacja ma się zmienić, bowiem Sejm powiedział "tak" dla zmiany tych przepisów.

 

Zmiany są korzystne przede wszystkim dla mikro - i małych przedsiębiorców rodzinnych. Przedsiębiorca zatrudniając małżonka na podstawie umowy o pracę bądź umowie cywilnoprawnej będzie w oczach fiskusa postrzegany jako ktoś, kto zatrudnia osobę spoza rodziny. Zmiany wejdą od 2019 r.  – czytamy w informacji.

 

Wprowadzenie możliwości zaliczenia wynagrodzenia współmałżonka do kosztów uzyskania przychodu było postulowane przez środowiska przedsiębiorców od wielu lat. Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP podkreśla, że przyjęta ustawa może realnie przełożyć się na poprawę życia przedsiębiorców.

 

- Zmiana będzie miała znaczenie w szczególności w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw rodzinnych i pozwoli na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. To dobrze, że Ministerstwo Finansów dostrzegło absurd obowiązujących przepisów. Do tej pory bowiem bardziej opłacalne było zatrudnienie obcej osoby niż małżonka ze względu na faktyczne podwójne opodatkowanie dochodu małżonka. Zmiana może przyczynić się do rozwoju rodzinnychprzedsiębiorstw - podkreśla Czucharski.

 

Dotychczas zatrudnianie członka rodziny było de facto ponoszeniem kary. Obowiązujące przepisy wskazują, że za koszt uzyskania przychodu uznaje się taki wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dalej art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT jasno mówi, że za koszt uzyskania przychodu nie mogą być uznane wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka, małoletnich dzieci. Powodowało to takie sytuacje, że nowy pracodawca korzystający z preferencyjnej stawki ZUS, musiał i tak płacić za współmałżonka 1200 zł składek, bez możliwości wliczenia jego wynagrodzenia w koszty uzyskania przychodu. Oznaczało to, że bardziej opłacało się korzystać z pracy innych osób bądź zatrudniać rodzinę "na czarno".


Sejm przyjął tzw. Pakiet MŚP.  Jest to blisko 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców, jak wyliczono, zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł. – podano w informacji.

 

To kolejne – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz konstytucji biznesu – przepisy, które mają ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Pakiet skierowany jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw i m.in. wprowadza: zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 6 mln pracowników najmniej wypadkowych branż, ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych, a także zmiany w spółkach z o.o. – informuje Businessinsider.com.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.