Utrudniona sprzedaż mieszkania za sprawą uwłaszczenia

Po 1 stycznia 2019 roku w urzędach miejskich zacznie się masowa wysyłka zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Magistraty mówią o ogromnej skali przedsięwzięcia i wciąż niewyjaśnionych przez ministerstwo wątpliwościach w ustawie - podaje Bankier.pl

 

Wydawane dokumenty, a dokładniej konieczność oczekiwania na nie (według obecnie obowiązującego prawa w najlepszym razie do 4 miesięcy) nastręczy też problemów planującym kupno lub sprzedaż mieszkania czy domu. Bez zaświadczenia nie dopną transakcji  - czytamy w informacji.

 

KRN jednoznacznie ocenia, że spowoduje to zamrożenie obrotu nieruchomościami do czasu uzyskania zaświadczeń. – Jeśli zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, że zaświadczenie jest warunkiem sine qua non do zawarcia umowy, to od dnia 01.01.2019 notariusze nie będą mieli możliwości sporządzania takich umów bez zaświadczenia – wyjaśnia not. Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej. – Ustawa statuuje owo zaświadczenie jako jedyny dokument stwierdzający przekształcenie. Jest to więc główny warunek formalny, bez którego strony nie są w stanie precyzyjnie określić przedmiotu umowy w zakresie praw związanych. W opinii Krajowej Rady Notarialnej skutkiem działania ustawy, nawet po proponowanej nowelizacji, będzie zamrożenie obrotu nieruchomościami (nie tylko lokalowymi), które podlegają przekształceniu do czasu uzyskania zaświadczeń – podsumował szef KRN.


Ile może potrwać oczekiwanie na formalne dopięcie transakcji? Resort inwestycji i rozwoju zapewnia, że planującym zbycie nieruchomości otworzy furtkę do uzyskania tzw. uproszczonego zaświadczenia, wystarczającego do podpisania umowy sprzedaży u notariusza, w terminie do miesiąca. – Pamiętać należy, że terminy ich [zaświadczeń – red.] wydania są tylko terminami instrukcyjnymi – uczulił not. Białecki. Mimo wszystko zapowiedzi ministerstwa powinny ucieszyć tych planujących obrót nieruchomościami położonymi na uwłaszczanych terenach – czytamy dalej.

 

Te same zapowiedzi martwią jednak urzędników. Za wydanie nowym właścicielom zaświadczeń o uwłaszczeniu gruntów będą odpowiedzialne organy będące ich dotychczasowym posiadaczem. Obok gruntów należących do Skarbu Państwa duża część ziem objętych użytkowaniem wieczystym była dotąd w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. Nowy obowiązek spadnie więc m.in. na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W przypadku stolic województw przekształceniem objętych jest zwykle łącznie kilkadziesiąt, a czasami kilkaset tysięcy użytkowników wieczystych – podano w tekście.

 

Ilu użytkowników wieczystych obejmie przekształcenie?

Miasto wojewódzkie

Liczba użytkowników wieczystych objętych przekształceniem

Białystok

23 500

Gdańsk

36 000

Kielce

Około 20 000

Kraków

130 000

Lublin

20 000

Łódź

200 000

Opole

6500

Poznań

50 000

Szczecin

83 000

Warszawa

„W tej chwili nie jesteśmy w stanie podać konkretnej liczby zaświadczeń”

Wrocław

105 000

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji uzyskanych w urzędach miejskich

 

Na wywiązanie się z tego masowego zawiadomienia ustawodawca dał urzędnikom wspomniane 12 miesięcy. Gdy właścicielowi nieruchomości będzie zależało na skróceniu tego terminu, będzie mógł zawnioskować o wydanie zaświadczenia w przyspieszonym trybie - do 4 miesięcy. Ostatnie zapowiedzi wiceministra inwestycji i rozwoju każą magistratom spodziewać się jeszcze krótszego czasu na wydanie zaświadczeń. Jeśli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, na przygotowanie uproszczonego wariantu pisma urzędnicy mieliby do 30 dni – podał portal.

 

Pracownicy urzędów miast wyrażają obawę o możliwość wywiązania się z tak krótkich terminów jak również wzmiankują o mało klarownych artykułach ustawy pojawiają się w rozmowach z przedstawicielami wielu urzędów, skarbówki  i sądów wieczystoksięgowych. Kolejna trudność wynika z opieszałości instytucji nadrzewnych, które z wielka opieszałością odpowiadają na wystosowane do nich zapytania. Instytucje rządowe, jak zwykle,  nie widzą żadnych problemów – informuje Bankier.pl.  (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
spzedaj
2018-11-27(08:53:18)
Chcemy z mężem sprzedać obecne mieszkanie w Warszawie i kupić większe, bo już się nie mieścimy. Dlatego spieszymy się, żeby sprzedać je jeszcze w tym roku na starych zasadach, zwłaszcza, że czekamy na odbiór nowego większego na Green Mokotowie. Mam nadzieję, że zdążymy ze wszystkim na czas.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.