Weselne kontrole skarbowe

Fiskus nie odpuszcza nowożeńcom. Gazetaprawna.pl  opisuje historię młodej pary, która po ślubie kupiła mieszkanie. Skarbówka zbadała, skąd para miała na nie pieniądze. Małżeństwo nie chciało jednak przekazać listy weselnych gości, od których dostali finansowe prezenty. Kwotę tzw. czepkowego urzędnicy obliczyli więc sami.

 

Skarbówka od dłuższego czasu walczy z szara strefą w branży weselnej portal opisuje kolejny wątek - sprawę, którą 9 listopada zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Spór dotyczył nowożeńców, którzy kupili mieszkanie. Fiskus miał wątpliwości, czy było ich na nie stać. Postanowił więc sprawdzić, skąd wzięli pieniądze na zakup i czy inwestycji nie sfinansowali z nieujawnionych dochodów, od których mógłby pobrać 75-proc. podatek sankcyjny" - czytamy w informacji.

 

"Nowożeńcy jako źródła finansowania wymienili oszczędności, darowizny i pieniądze z wesela (120 tys. zł). Nie chcieli jednak podać skarbówce listy darczyńców. Ostatecznie fiskus uznał, że małżonkowie podali nieprawdę. "Postanowili uzyskać informacje z innych źródeł. Zwrócili się do firmy organizującej przyjęcie weselne" -  pisze dalej portal. Ta podała, ile osób uczestniczyło w weselu (137 dorosłych i 15 dzieci) i ile kosztował jeden talerzyk (186,84 zł).

 

"Fiskus zaokrąglił tę kwotę do 200 zł i pomnożył przez 152 osoby. Wyszło mu, że czepkowe mogło wynieść 30 400 zł, czyli jedną czwartą tego, co deklarowali nowożeńcy. Od pozostałej kwoty skarbówka zażądała 75 proc. podatku od nieujawnionych źródeł przychodów" - czytamy dalej.


Sprawa trafiła następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (nie zakwestionował sposobu ustaleń ws. wysokości czepkowego, ale darowizny już tak), a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten utrzymał wyrok I instancji.


"Finał sprawy jest taki, że fiskus będzie musiał wnikliwiej zbadać kwestię darowizn, na które powoływali się nowożeńcy. Czepkowym nie będzie się już jednak zajmował i te ustalenia fiskusa pozostają w mocy" - podsumowuje portal Gazetaprawna.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprwna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.