Uwłaszczenie czy skok na kasę?

To skandal. Ale skandal, który przewidywano. W przededniu oddania Polakom prawa własności do ziemi, na której stoją ich mieszkania, zarządcy gruntów Skarbu Państwa, przynajmniej w stolicy, horrendalnie podnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste – podaje Money.pl.

 

To miał być kolejny sukces rządu z grona tych "godnościowych". Likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych domami i blokami, czyli odesłanie do lamusa reliktu PRL, przedstawiano jako akt sprawiedliwości dziejowej. Jednak już w czasie prac nad ustawą eksperci zwracali uwagę, że zmiana w prawie wywoła falę podwyżek. Nie mylili się – stwierdza portal.

 

Kilka tygodni po wejściu w życie nowego prawa, mieszkańcy z Warszawy zaczęli otrzymywać pisma rozsyłane przez Zarząd Mienia Skarbu Państwa. Czytali w nich o "aktualizacji" wysokości opłat za użytkowanie wieczyste.


Skąd taki ruch? Z zaostrzenia przepisów, które pozwalają gminom po 1 stycznia 2019 r. podnosić opłaty raz na trzy lata (czyli tak, jak dotychczas - red.) z zastrzeżeniem, że zmiany muszą odpowiadać GUS-owskiemu wskaźnikowi zmiany cen nieruchomości. Dziś wystarczy tzw. operat szacunkowy wskazujący na wzrost wartości ceny nieruchomości. Dlatego też gminy otwarcie krytykują nowe przepisy – czytamy w informacji.  

 

"Aktualizacja" to jednak w przypadku otrzymanych przez nas pism eufemizm. Pięciokrotną podwyżkę stawki spokojnie można określić mianem skoku na kasę. Dowód? Jeden z  czytelników, który do Money.pl napisał, do chwili otrzymania pisma mógł liczyć na to, że mieszkanie bez bonifikaty wykupi za około 2 tys. zł, a w razie jednorazowej spłaty w pierwszym roku, dzięki ustawowej zniżce, za około 800 zł.  


Po podwyżce 2 tys. zł zmieniają się w 10 tys. zł, a 800 zł - w 3200 zł. – zaznacza Money.pl.

 

By zrozumieć, o ile tak naprawdę urzędnicy podnoszą nam opłatę, należy podzielić kwotę z roku 2019 na pół i porównać ją z kwotą dla roku 2021. Dlaczego tak? Ponieważ zgodnie z przepisami w razie podwyżki o ponad 100 proc. w pierwszym roku obowiązywania nowej stawki użytkownik (mieszkaniec) płaci jedynie dwukrotność dotychczasowej. A to oznacza w opisywanym przypadku skok ze 100 na 500 zł. – stwierdza w podsumowaniu Money.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.