Co zmieni się w Kodeksie pracy w 2019 roku?

Dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia i świadectwa pracy – to najważniejsze elementy, które w 2019 roku ulegną zmianie w Kodeksie pracy – informuje portal Gazetaprawna.pl.

 

Od 1 stycznia pracodawcy otrzymują możliwość prowadzenia jej w formie elektronicznej. Do tej pory podstawową formą była forma papierowa – przypomina portal.


- „Poza tym od nowego roku dokumentacja pracownicza będzie musiała być przechowywana w sposób gwarantujący zachowanie jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez okres zatrudnienia” – czytamy dalej.

 

- „Od 1 stycznia ulegnie także wydłużeniu okres przechowywania dokumentacji pracowniczej po ustaniu zatrudnienia. Będzie on wynosić 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie” -  podaje portal.


- „1 stycznia 2019 roku zmienią się zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń. Podstawową formą stanie się bowiem wpłata na konto bankowe pracownika. Do tej pory podstawową formą wypłaty wynagrodzenia zapisaną w Kodeksie pracy była wypłata do rąk własnych. I choć większość pracowników otrzymuje przelewy na konto, to nie zostało to znowelizowane w Kodeksie".


- "Od nowego roku pracownik będzie miał trzy opcje: wypłata na konto, wypłata na podstawowy rachunek bankowy oraz wypłata do rąk własnych. Podstawowy rachunek płatniczy umożliwia otrzymywanie wpływów z tytuły dochodów lub innych świadczeń. Obowiązek zakładania tego typu kont mają banki od sierpnia 2018 r. Są one zupełnie darmowe: nie zapłacimy więc ani złotówki ani za uruchomienie konta ani za jego prowadzenie. Formę gotówkową wynagrodzenia będzie mógł przyjąć jednak tylko wtedy, gdy złoży on u pracodawcy specjalny wiosek – będzie mógł mieć on postać pisemną lub elektroniczną” – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)Źródło  i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.