Recesja nadchodzi

Polski PMI, wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle, wyniósł 49,5 pkt. Jest to najgorszy wynik od września 2014 r.. Wskaźnik poniżej 50 pkt., co oznacza recesję w sektorze – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Według najnowszych danych PMI, w listopadzie koniunktura w polskim sektorze przemysłowym znacznie się pogorszyła. Główny wskaźnik PMI spadł poniżej neutralnego progu po raz pierwszy od ponad czterech lat, a liczba nowych zamówień, wielkość produkcji i zatrudnienie uległy zmniejszeniu – wskazuje portal.

 

PMI Polski listopad 2018 r. jest poniżej kreski i wyniósł 49,5 pkt.

 

"Liczba nowych zamówień eksportowych spadła czwarty miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie. Nastroje w sektorze nadal się pogorszyły i były najsłabsze od początku 2013 roku, co uzasadniano oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym wkraju, jak również szerzej, w Europie" - czytamy w raporcie firmy IHS Markit, przygotowującej wskaźniki PMI.

 

Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, jedną z głównych przyczyn spadku jest zmniejszająca się liczba nowych zamówień eksportowych (szósty raz w 2018 roku).

 

Co więcej, w listopadzie prognozy odnośnie przyszłej dwunastomiesięcznej produkcji pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, do najsłabszego wyniku od stycznia 2013 roku. Z kolei nastroje w sektorze wytwórczym osłabły ósmy raz w 2018 roku i plasują się znacznie poniżej długoterminowego trendu rejestrowanego od 2012 roku - czyutamy w informacji.

 

W zakończenie portal podaje - "Polski sektor produkcyjny odnotował w listopadzie najgorsze wyniki od czterech lat – wskaźnik PMI spadł poniżej neutralnego progu. Negatywny wpływ na główny wynik z ostatniego okresu miała wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia. Zapotrzebowanie na eksport nadal było słabe i spadło czwarty miesiąc z rzędu, choć był to mniejszy spadek niż odnotowano w październiku. Nie dziwi zatem, że producenci wykazują najniższy od początku 2013 roku poziom optymizmu co do wielkości przyszłej produkcji" - mówi cytowany w raporcie Trevor Balchin, dyrektor IHS Markit   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.