Dlaczego jest tak niski poziom inwestycji w Polsce?

Mówiąc o inwestycjach w gospodarce należy wyodrębnić ich trzy rodzaje – stwierdził Piotr Soroczyński w rozmowie z serwisem eNewsroom na którą powołał się portal ceo.com.pl.

 

Pierwszy to działania państwa i samorządów – głównie w zakresie infrastruktury. Obejmują one wszystkie drogi, mosty, budynki użyteczności publicznej itp. Dane z ostatnich kilku lat pokazują moment przestoju w tym obszarze w okresie, kiedy przechodziliśmy z jednej perspektywy unijnej na kolejną. Widoczny był wtedy spadek przedsięwzięć – podobnie jak siedem lat wcześniej – przypomina portal. 

- Kolejnym rodzajem inwestycji jest wszystko to, co my – dla siebie, jako klienci indywidualni – kupujemy w zakresie mieszkalnictwa – grunty, mieszkania, budowy. W ostatnim czasie widoczny był w tym sektorze ruch. Deweloperzy notowali duży popyt, a sprzedaż nieruchomości rosła – na własne potrzeby mieszkaniowe, jak też  jako sposób ulokowania środków – czytamy dalej.

Trzeci rodzaj przedsięwzięć jest szczególnie istotny dla gospodarki. Są to inwestycje przedsiębiorców w unowocześnianie i rozbudowę mocy produkcyjnych. To właśnie ten element budzi największe obawy wśród ekonomistów – powiedział serwisowi eNewsroom.


Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej – Wciąż inwestycje te nie są tak duże i dynamiczne, jakbyśmy tego chcieli. Jeszcze niedawno wyniki w tym zakresie były ujemne, obecnie powoli zaczynają być dodatnie. Plusy te nie oznaczają jednak poprawy sytuacji. Wciąż mamy do czynienia z niską dynamiką w stosunku do oczekiwań. Są takie sektory, które faktycznie inwestują znaczące środki – większe o 30-50 proc. wobec analogicznego okresu w ubiegłym roku. Istnieje jednak wiele branż, których poziom inwestowania zmniejszył się nawet o 20-30 proc. Pojawia się pytanie, czy to efekt wysokiej bazy z poprzednich okresów, a zatem perspektywy i możliwości są słabsze – czy też chodzi o inne czynniki, jak niepewność prawna, podatkowa, przyszłego popytu. To bardzo poważne pytania dla przedsiębiorców i być może dlatego poziom inwestycji firm wciąż jest niewysoki – podsumował w rozmowie Soroczyński.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Ceo.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
46%
54%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.