A Polska B

Od 35 642 zł do 113 296 zł. Taka była rozpiętość wartości produktu krajowego brutto (PKB) przypadająca na mieszkańca w różnych regionach Polski w 2017 roku – poinformował w czwartek GUS.

 

Ponad połowa wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim

Nominalnie PKB wzrósł w 2017 roku we wszystkich regionach Polski. W sumie wyniósł 1 988 730 mln (blisko dwa biliony) złotych. Jednak udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB były znacznie zróżnicowane: od 2,1 proc. w regionie opolskim do 17,2 proc. w regionie warszawskim stołecznym – zauważa Główny Urząd Statystyczny  w komentarzu do opublikowanych w czwartek wstępnych szacunków (dane ostateczne będą znane w październiku 2019 r.) – wyjaśnia portal.

 

Z danych GUS wynika, że zdecydowanym liderem w wytwarzaniu polskiego PKB jest właśnie region warszawski stołeczny. Dotyczy to zarówno wartości ogółem (341,954 mld zł) jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca (113,3 tys. zł – to aż 218,9 proc. średniej krajowej).

 

„Najwyższy poziom PKB na mieszkańca uzyskany w 2017 roku w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad trzykrotnie wartość PKB na mieszkańca regionu lubelskiego” - czytamy w komunikacie. Na Lubelszczyźnie było to zaledwie 35,6 tys. zł, co oznacza niespełna 69 proc. średniej krajowej. Poniżej średniej (51 760 zł) uplasowało się łącznie 13 regionów. Powyżej – zaledwie cztery. Poza stołecznym były to: Dolny Śląsk, Wielkopolska i Śląsk.

 

Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, dane potwierdzają podział na Polskę A i B.


Przepaść między gminami. Najbogatszą i najbiedniejszą dzieli 31 tys. zł dochodu na mieszkańca

– Widać, że województwa wschodnie mają się gorzej niż region stołeczny, gdzie koncentracja biznesu jest najsilniejsza, czy Wielkopolska – również region tradycyjnie uważany za bogaty. Szkoda, że biedniejsze regiony tkwią na swoich pozycjach i nie redukują szybko dystansu do bogatszych – przyznaje w rozmowie z forbes.pl Monika Kurtek.

 

To, jak dodaje, nie pozwala na równomierny rozwój kraju.

– Fakt, że polska gospodarka świetnie sobie radzi na tle innych państw nie dotyczy wszystkich polskich regionów. We wzroście udział mają wybrane, a słabsze wciąż borykają się z problemami. Ludziom żyje się w nich gorzej, trudniej będzie im też dogonić średnią unijną – zauważa ekonomistka Banku Pocztowego.

 

W 2017 r. średni wzrost PKB (w cenach bieżących) wyniósł w skali kraju 6,9 proc. Region stołeczny rozwijał się jednak jeszcze szybciej – w tempie 7,9 proc. Lepiej radziły sobie tylko Małopolska (8 proc.) i Podlasie (8,1 proc.). Najniższy wzrost, poniżej średniej krajowej, dotyczył regionów lubuskiego (5,2 proc.), warmińsko-mazurskiego (5,3 proc.) oraz kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego (po 6 proc.) – podsumowuje portal Forbes.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forbes.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.