Ukraińcy wybierają Polskę

Nieustannie przyjeżdżają do Polski, chociaż większość nie planuje zostać tutaj na stałe – informuje Bankier.pl.

 

Priorytetem podczas wyboru ofert jest przede wszystkim wysokość wynagrodzenia, ponieważ to niskie zarobki na Ukrainie przekonują ich do wyjazdu. Gdyby nie oni, w Polsce mielibyśmy ponad 600 tys. nieobsadzonych miejsc pracy – czytamy w  informacji.

 

Mówi się, że Ukraińcy już tak chętnie nie wybierają Polski jako kraju, gdzie mogą znaleźć dobrą pracę. Innego zdania są agencje zatrudnienia, gdzie coraz więcej polskich przedsiębiorców szuka wśród obywateli zza wschodniej granicy godnych zaufania pracowników.

– W Polsce procedura uproszczonych oświadczeń dla cudzoziemców wciąż zakłada jedynie 6-miesięczny okres zatrudnienia, podczas gdy w Czechach i na Słowacji już wydłużono ten okres nawet do dwóch lat. Wkrótce swój rynek pracy dla cudzoziemców otworzą Niemcy. Polscy przedsiębiorcy z uwagi na stale rosnącą liczbę wolnych miejsc pracy i rekordowo niskie bezrobocie wykazują zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemca na stałe – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paweł Wolniewicz, kierownik operacyjny ds. cudzoziemców w Work Sernice.

 

Jak napisano w informacji. - Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej głównym powodem przyjazdu Ukraińców do Polski jest praca. Na drugim miejscu znalazła się rodzina, a na trzecim – studia. 


Co spowodowało, że Ukraińcy zaczęli szukać pracy w Polsce? Według badania EWL na temat sytuacji Ukraińców na polskim rynku pracy przekonały ich przede wszystkim niskie zarobki na Ukrainie (taką odpowiedź wybrało 79,6 proc. badanych). Następnym istotnym motywem była zła sytuacja polityczna i gospodarcza na Ukrainie (19,7 proc.) oraz korupcja w tym kraju (16,9 proc.) - wymienia portal.

 

Z jakich powodów to akurat Polska została wybrana jako miejsce emigracji zarobkowej? Z Barometru Imigracji Zarobkowej wynika, że przede wszystkim przyczyniła się do tego bliskość geograficzna (53,3 proc.), następnie wysokość zarobków (44 proc.), niska bariera językowa (33,8 proc.), obecność rodziny lub znajomych, którzy już pracują w Polsce (30 proc.), oraz duża liczba ofert pracy (20,8 proc.) – czytamy w informacji.

 

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że Ukraińcy są „tańszymi” pracownikami i to z tego powodu są tak chętnie zatrudniani. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. – Wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia dla umów cywilnoprawnych, a także ostatnie podwyższenia tego progu, sprawiło, że przedsiębiorcy nie mogą już proponować bardzo niskich stawek cudzoziemcom, jak było to jeszcze kilka lat wcześniej. W chwili obecnej, analizując oferty pracy na ukraińskich portalach z ogłoszeniami, zauważamy, że wynagrodzenie dla pracownika podstawowego kształtuje się na poziomie powyżej stawki minimalnej. Oznacza to, że wysokość płac dla Polaka, jak i cudzoziemca są porównywalne – wyjaśnia Wolniewicz.

 

Jak podaje Bankier.pl - 41 proc. respondentów, którzy zabrali głos w badaniu EWL, spodziewa się zarobków na poziomie od 9 do 11 złotych netto, przy czym minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniosła 9,97 zł netto. 33 proc. Ukraińców oczekuje wynagrodzenia rzędu 11,01-13 zł netto za godzinę, a 17,5 proc. respondentów wskazało stawkę 13,01-15 zł.

– Najlepiej wynagradzani są pracownicy z branży automotive, wśród nich średnia pensja wynosi około 2400-2500 złotych netto. W branży spożywczej natomiast wynagrodzenia wahają się między 1800 a 2000 złotych netto. W pozostałych sektorach płace kształtują się pomiędzy wspomnianymi kwotami – uzupełnia Maciej Pełka z Randstad Polska.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.