ZUS drenuje kieszenie przedsiębiorców

Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną w 2019 roku o 7,18 proc. Co miesiąc przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 1316,97 zł, czyli o 88,27 zł więcej niż w zeszłym roku – podaje Forbes.pl.

 

Kwotowo tak wysokiej podwyżki jeszcze nie było, a w ujęciu procentowym to najwyższy wzrost od 6 lat. Nieliczni będą mogli zapłacić mniej, dzięki nowym przepisom pozwalającym płacić składki w zależności od wysokości przychodów – napisano w informacji.


Pracownicy płacą na ZUS ok. 42-44 proc. swojego wynagrodzenia (w zależności od wysokości składki wypadkowej, licząc ze składką zdrowotną i chorobową, kwota ta jest częściowo finansowana przez pracodawcę, a częściowo przez pracownika). W przypadku przedsiębiorców kwota ta jest stała i przyjęła formę minimalnego ryczałtu (każdy może zadeklarować wyższą kwotę, ale mało kto to robi) – w 2018 roku przedsiębiorcy płacą na ZUS 1228,70 zł miesięcznie. Z tego powodu, że kwota jest stała – podlega corocznej waloryzacji – podał portal.

 

W 2019 roku podstawowe składki ZUS wzrosły o 7,18 proc., czyli o 65,89 zł i wyniosą 974,65 zł (bez składki zdrowotnej). To efekt wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w założeniach do przyszłorocznego budżetu, bo to na podstawie tego wskaźnika wyznacza się wysokość składek ZUS. Do tego trzeba jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, która jest wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale. Te dane GUS podał 18 stycznia i stąd wiemy, że składka zdrowotna wyniesie 342,32 zł. Łącznie do zapłaty będzie 1316,97 zł, czyli o 88,27 zł więcej niż w zeszłym roku. Dotychczas podwyżki były znacznie niższe: od 20 do 60 zł. Najwyższa była ta zeszłoroczna - czytamy dalej.

 

Tak wzrosną minimalne składki dla większości przedsiębiorców, ale w przyszłym roku od tej zasady będą po raz pierwszy dwa wyjątki. Po pierwsze dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają działalność i mogą płacić składki obniżone. Po drugie, i to będzie nowość, właściciele firm o niewysokich przychodach będą mogli zapłacić składki zależne od wysokości przychodu.


W tym pierwszym przypadku przedsiębiorców także czeka podwyżka. Wyniesie ona 5,7 proc., bo o tyle wzrośnie płaca minimalna (z 2100 do 2220 zł), a to od jej wysokości oblicza się te składki. W tym roku było to niecałe 200 zł plus składka zdrowotna (519,28 zł), a w 2019 roku będzie to już 555,89 zł. Z tych obniżonych składek można korzystać jedynie przez dwa lata od założenia działalności gospodarczej – napisał Forbes.pl.

 

Od 2019 roku możemy za to skorzystać z innej formy obniżenia składek ZUS – opłacania ich w wysokości zależnej od przychodu. Pod warunkiem, że w poprzednim roku przychody nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w tym przypadku będzie to 63 tys. zł (5250 zł średnio miesięcznie). W tym roku z tej opcji skorzysta 125 tys. firm - tyle zapisało się do 8 stycznia, kiedy minął termin. Następna szansa za rok.

 

Jak policzyć składki ZUS?  - Co do zasady nie mogą być wyższe niż obniżone składki dla osób rozpoczynających działalność oraz nie mogą być niższe niż minimalne składki dla wszystkich przedsiębiorców. Wyliczyć je można mnożąc średniomiesięczny przychód za rok poprzedni (w tym wypadku 2018) przez specjalny współczynnik. Oblicza się go jako prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok x 0,24 / minimalne wynagrodzenie obowiązujące w styczniu danego roku – wyjaśnia Forbes.pl.

 

W 2019 roku powinno to być (4765 zł x 0,24)/ 2220 zł, czyli 0,5151. Aby ustalić średniomiesięczny przychód należy wziąć łączny przychód roczny za rok poprzedni, pomnożyć go przez 30, a następnie podzielić przez liczbę dni wykonywania działalności.

 

Przypuśćmy dla przykładu, że mamy łączny przychód w wysokości 30 tys. zł, a działalność jest sezonowa wykonywania przez 180 dni (przez resztę roku jest zawieszona). Wtedy średniomiesięczny przychód wyniesie 5 tys. zł.

 

Aby ustalić wysokość składek mnożymy go przez specjalny współczynnik, czyli 5 tys. zł x 0,5151 i wychodzi nam 2575,5 zł i to jest podstawa wymiaru składek. Po wyliczeniu każdej ze składek wyjdzie nam łącznie 877,99 zł (bez składki zdrowotnej) – napisano w informacji.

 

Niestety ze składek liczonych od przychodu nie możemy korzystać non-stop. Zgodnie z ustawą będzie można z nich korzystać tylko przez trzy lata, a później wrócić do nich dopiero po dwóch latach przerwy – wyjaśnił Forbes.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forbes.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.