Samoloty dla VIP–ów uziemione w hangarze

Samolot Boeing 737 „Piłsudski” miał zastąpić Tupolewa już niemal rok temu. Tymczasem od listopada 2017 r. Maszyna czeka w hangarze. Powód? Nie ma pilotów uprawnionych by przewozić nią VIP-ów – informuje Newsweek.pl.

 

Pewne jest też to, że jeszcze przez kilka lat rząd będzie czarterował maszyny od LOT-u.


Z pięciu zakupionych za 2.5 mld złotych maszyn dla najważniejszych osób w państwie, mają dziś do dyspozycji jedynie dwie - a i to niewielkie samoloty Gulfstream G550, które w sierpniu 2018 r. dopuszczono do służby. Natomiast nowoczesny i bardzo drogi Boeing 737-800 „Piłsudski” , który do Polski przyleciał już w listopadzie 2017 r. wciąż stoi w hangarze. I to mimo faktu, że rząd tak bardzo spieszył się z jego zakupem, że zdecydował się na maszynę używaną. (Do końca przyszłego roku VIP-owską flotę mają uzupełnić z czasem jeszcze dwa tej samej co Piłsudski, ale już nowe samoloty Boeing BBJ2) – czytamy w informacji.


Sęk w tym, że na rządowych Boeinga nie ma kto latać. Jak podano w informacji, wciąż trwa szkolenie załóg. Ma potrwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy. W efekcie sytuacja zmieni się dopiero w 2021 r. – podano dalej


Do tego czasu rząd musi czarterować samoloty od LOT-u. W tym roku do dyspozycji ma mieć dwa Embraery ERJ-175 200LR, w przyszłym jedną taką maszynę.

 

Nie są znane jeszcze koszty czarteru jednego samolotu, bo zależą one od stopnia wykorzystania. Wiadomo, że zgodnie z umową rząd finansuje m.in. obsługę techniczną, ubezpieczenie, koszty załóg lotniczych, zakup paliwa czy opłaty lotniskowe.


Pierwsza umowa między MON a LOT-em została podpisana w 2010 r. Rząd PO-PSL latał maszynami lotu do 2015 r. Paradoksem jest też to, że były szef MON - u kupił nowe maszyny Boeinga w trybie bez przetargowym, bo zależało mu na jak najszybszym czasie dostaw. O tym, kto będzie samolotami latał pomyślano później – podaje Newsweek.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Newsweek.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.