Podano datę wejścia e-dowodów

Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło datę wdrożenia e-dowodów. Pierwsze osoby zaczną korzystać z tego dokumentu już niedługo, a cały proces wymiany dowodów osobistych na ich nowoczesną wersję ma potrwać do 2029 roku – informuje Komputerswiat.pl.

 

Proces wymiany dowodów nie będzie oczywiście błyskawiczny. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, iż potrwa on do 2029 roku, a pierwsze wnioski o wydanie e-dowodu mają dotyczyć „głównie osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu”.

 

Ministerstwo Cyfryzacji tak przedstawia zalety e-dowodu:

  • Identyfikacja i uwierzytelnianie posiadacza dokumentu w zewnętrznych systemach informatycznych, co zapewni łatwiejszy dostęp do e-administracji i oferowanych przez nią usług
  • Możliwość złożenia podpisu elektronicznego na dokumentach cyfrowych, który będzie równoważny z podpisem tradycyjnym 
  • Możliwość przekraczania granic (dokument podróży zgodny z ICAO) przez automatyczne bramki na lotniskach w UE
  • Możliwość potwierdzania obecności posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w szczególności w systemach służby zdrowia (bez użycia PIN)

 

Dla  dbających o bezpieczeństwo swoich kart i dokumentów elektronicznych, w polskich sklepach znajdziemy portfele wyposażone w technologie RFID, która zapewnia ochronę przed ich skanowaniem – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Komputerswiat.pl  

Tagi: e-dowody,rząd,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
marta_kop
2019-01-30(20:36:28)
Zastanawia mnie jak do tej zmiany podejdzie starsze pokolenie, czy ta automatyczna cyfryzacja nie przerośnie części społeczeństwa... Marta z Tax Angels

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.