Opłaty za wywóz śmieci w górę

W wielu gminach w 2019 r. rosną opłaty za odbieranie i wywóz śmieci. Jeden z powodów to wieloletnie kontrakty, które okazały się niekorzystne dla firm. Rząd planuje, by gminy mogły dopłacać mieszkańcom do wyższych stawek – podaje Rp.pl

 

Za wywóz i składowanie odpadów płacimy coraz więcej. Bo rosną koszty, ale też zmienia się prawo - pisze "Rzeczpospolita", wymieniając, że wzrosły już opłaty dla mieszkańców Radzymina, Łodzi czy Koszalina. Ratunkiem ma być zgoda rządu na dopłacanie gminom do opłat za śmieci – napisano w informacji.

 

Od 1 stycznia 2019 r. w Łodzi opłata za wywóz śmieci podskoczyła z 7 zł od osoby za śmieci segregowane i 12 zł za niesegregowane do (odpowiednio) 13 zł i 22 zł. To tylko jeden z przykładów – czytamy dalej.

 

Według ekspertów są dwie przyczyny podwyżek opłat za wywóz śmieci. Po pierwsze, wieloletnie kontrakty zawarte przez gminy z firmami odpowiedzialnymi za wywóz śmieci.

- Firmom nie opłacają się już wieloletnie kontrakty. Wolą je wypowiadać albo renegocjować, żądając więcej pieniędzy za swoje usługi - twierdzi adwokat Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners, cytowany przez Rp.pl.

 

Drugi powód to niestabilność prawa, która sprawia, że trudno przewidzieć, jakie przepisy będą obowiązywały za kilka lat.

 

- Przedsiębiorcy zabezpieczają się przed ryzykiem i żądają wyższych stawek. Gminy ratują się i ogłaszają przetargi na coraz krótsze okresy - dodaje.

 

Opracowywana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o porządku i czystości w gminach zakłada, by samorządy mogły dopłacać mieszkańcom do opłat za śmieci – podano w tekście.

 

Pomysł jest jednak krytykowany, a rozwiązaniem mogłoby być np. reaktywowanie komunalnych przedsiębiorstw gospodarki odpadami, które miałyby nie windować cen – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.