Zła prognoza dla „frankowiczów”

Ekonomiści prognozują, że stopy procentowe w Szwajcarii przestaną być ujemne za 2 lata. W 2021 r. stawka LIBOR ma wynieść +0,79 proc., a w 2022 r. już +1,35 proc. – poinformował Businessinsider.com.pl

 

Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby prognoza się sprawdziła, to raty kredytów w CHF wzrosną do najwyższego poziomu w historii – czytamy w informacji.

 

Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii sprawi, że raty kredytów indeksowanych do szwajcarskiej waluty wzrosną do rekordowego poziomu - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Szacunki swoje opiera na prognozach mBanku, które zakładają mocny wzrost stawki LIBOR CHF 3M, od której uzależnione jest oprocentowanie kredytów w CHF.

 

Ekonomiści mBanku prognozują, że stopy procentowe w Szwajcarii przestaną być ujemne za 2 lata. W 2021 r. stawka LIBOR ma wynieść +0,79 proc., a w 2022 r. już +1,35 proc. Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby prognoza się sprawdziła, to raty kredytów w CHF wzrosną do najwyższego poziomu w historii – podał portal.

 

Prognoza mBanku zakłada, że w tym rokukurs CHF pozostanie na poziomie zbliżonych do obecnego, ale w kolejnych latach będzie spadał odpowiednio do 3,72 zł, 3,66 zł i w 2022 r. wyniesie 3,59 zł.

- Skala obniżki nie jest imponująca. Przypomnijmy, że większość kredytów we frankach udzielono, gdy kurs wynosił 2 zł – 2,5 zł - przypomniał Jarosław Sadowski. I dodał:

Sprawdziliśmy jak taki scenariusz wpłynąłby na wysokość rat kredytów we frankach. Do wyliczeń wykorzystaliśmy kredyt na 300 000 zł udzielony w sierpniu 2008 r., czyli w momencie gdy kurs wynosił zaledwie 1,96 zł. Okres spłaty to 30 lat, a marża 1 proc.


Obecnie rata takiego kredytu wynosi 1 793 zł. Gdyby prognoza się sprawdziła, to oprocentowanie analizowanego kredytu wzrosłoby z ok. 0,3 proc. obecnie do 2,35 proc. w 2022 r.

- W rezultacie rata wzrosłaby do poziomu 2 017 zł. Byłby to najwyższy poziom w historii. Dotychczas najwyższa rata analizowanego kredytu wyniosła bowiem 1 957 zł - wyliczył Jarosław Sadowski.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.